Bratislava 26. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Sestrám sa platy nezvýšili o 16 %, ako bolo v tomto roku plánované. Pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze na ministerstve financií Štefan Kišš

Na snímke riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze Štefan Kišš

“Zatiaľ vidíme, že takéto zvýšenie sa neudialo,” povedal. So zvýšením platov sestier rezorty zdravotníctva aj financií počítali od januára tohto roku. Slovenskú komoru sestier a pôrodných asistentiek vyjadrenie Kišša neprekvapilo. Ministerstvo zdravotníctva v reakcii uviedlo, že v súčasnosti ešte nemajú k dispozícii dostatok relevantných údajov na vyhodnotenie výšky miezd. “Je to úloha niekde medzi ministerstvom zdravotníctva, poisťovňami a poskytovateľmi, aby tie peniaze dotiekli na výplatnú pásku,” konštatoval Kišš. Presné číslo, o koľko sa reálne zvýšili platy sestier, neuviedol.

Riaditeľ kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Milan Laurinc nie je prekvapený z reakcie Útvaru hodnoty za peniaze. “Sme radi, že sa opäť potvrdili naše slová. Pri bližšom zisťovaní informácií Útvaru hodnoty za peniaze bola Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, ktorá zastupuje viac ako 40 tisíc sestier a pôrodných asistentiek súčinná,” konštatoval.

V marci upozornili na to, že sľuby ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej o zvýšení miezd všetkých sestier pracujúcich v ústavných a ambulantných zdravotníckych zariadeniach o 10 – 16 % neboli naplnené. “Zvyšovanie miezd podľa vyjadrenia ministerky Kalavskej malo byť pre sestry a pôrodné asistentky citeľné už vo februári, pričom dnes, na konci júla, je zjavné, že tieto sľuby nie sú naplnené,” uviedol Laurinc. “Pýtame sa, ako chce štát motivovať sestry a pôrodné asistentky, aby zostali v slovenskom zdravotníctve, ak nedokáže zabezpečiť ani to minimum, ktoré ministerka sľubovala,” uzavrel.

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii uviedlo, že v súčasnosti ešte nemajú k dispozícii dostatok relevantných údajov na vyhodnotenie. “Máme údaje o mzdách za prvý kvartál 2019, kde sú však viaceré bonusy a príplatky ešte za minulý rok. Na akékoľvek porovnávanie sú potrebné údaje aj za druhý kvartál,” uviedol rezort.

Ministerstvo tiež pripomenulo, že považuje prácu sestier, pôrodných asistentiek aj ďalších zdravotníckych pracovníkov za mimoriadne dôležitú. “Sú ťažiskovým segmentom pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti,” zhodnotilo. Preto pristúpili k návrhu, ktorý sa týkal zvyšovania platov. Nelekárskym zdravotníckym pracovníkom sa od 1. januára 2019 zvýšili o 10 % koeficienty upravujúce minimálnu výšku ich základnej zložky mzdy (tzv. tarifný plat). Toto 10-percentné zvýšenie koeficientov majú garantované nelekárski zdravotnícki pracovníci zákonom. Keďže zdravotnícki pracovníci majú v zákone upravený aj tzv. „mzdový automat“, tak súčasne u nich dochádza k celkovému zvýšeniu základnej zložky mzdy (tarify) o 15 %. Čiže o 10 % z titulu zvýšenia koeficientov plus k zvýšeniu o 5 %, vysvetlilo ministerstvo zdravotníctva.

Rezort pripustil, že je možné, že v rámci svojej personálnej a mzdovej politiky – s cieľom stabilizovať svojich zamestnancov – boli v niektorých zdravotníckych zariadeniach už v priebehu roku 2018 dohodnuté výhodnejšie mzdové podmienky pre niektorých zdravotníckych pracovníkov. “Keďže pracovnoprávne vzťahy zamestnancov zdravotníckych zariadení (vrátane zdravotníckych pracovníkov) sa riadia príslušnými ustanoveniami Zákonníka práce – dohodnutie konkrétnych podmienok odmeňovania je u každého zamestnávateľa predmetom sociálneho dialógu a kolektívneho vyjednávania,” dodalo ministerstvo.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj