Bratislava 17. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
 
Odborovému združeniu sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) sa nepáči kľúč zvyšovania miezd zdravotníckym pracovníkom, ku ktorým má prísť od nového roka. Koeficienty zvyšovania považujú za “nerovnomerné” a “nespravodlivé”. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR je na plánované zvyšovanie hrdé

Na snímke predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká

Predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká mieni, že “aj pri zvyšovaní miezd vzdelanie sestier a pôrodných asistentiek je dehonestované, sesterský stav je degradovaný a sestry diskriminované voči niektorým iným zdravotníckym povolaniam”. Podľa Kaveckej nebude platiť ministerstvom avizované desaťpercentné zvýšenie. “Napríklad, zdravotníckym záchranárom bol koeficient zvýšený až o 29,6 percenta, sanitárom o 15,78 percenta a zubným technikom o 18,67 až 22,07 percenta,” priblížila Kavecká, pričom podotkla, že nespravodlivé koeficienty zdravotníckych pracovníkov len “rozoštvávajú”.
Ministerstvo reagovalo na tvrdenia odboru sestier s tým, že spravodlivé ohodnotenie zdravotníckych pracovníkov je preň “kľúčovým a veľmi podstatným rozmerom”. “Sme práve hrdí na to, že od nového roku sa nám podarilo vyrokovať zvýšenie platov o desať percent pre približne 20 nelekárskych povolaní a teší nás, že si na výplatnej páske zaslúžene prilepšia. Odvádzajú v sektore zdravotníctva nenahraditeľnú prácu pri pacientovi, a preto prilepšenie na výplatnej páske je plne zaslúžené,” povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Rezort taktiež tvrdí, že v prípade sestier a pôrodných asistentiek “ide o segment, ktorému venuje maximálnu pozornosť”. Podľa Eliášovej systematicky riešia problematiku, ktorá sa týka tejto kategórie zdravotníckych pracovníkov. Pripomenula, že sestrám sa zvýšila mzda, pretože MZ SR pristúpilo k zvýšeniu koeficientu pre sestry s pokročilou praxou. “Vďaka legislatíve majú od tohto roka garantovaný 1-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve vypočítanej Štatistickým úradom SR dva roky spätne,” informovala.
Ministerstvo dodalo, že platy sestier sa v súčasnosti každoročne upravujú na základe tzv. mzdového automatu, pričom mzdy sestier v posledných rokoch rástli rýchlejšie ako priemerná mzda v národnom hospodárstve. Priemerná mzda sestier v nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti MZ SR bola v prvom až treťom štvrťroku 2018 na úrovni 1188 eur.
 
Príspevok Sesterským odborom sa nepáči spôsob zvyšovania miezd, podľa MZ je spravodlivý zobrazený najskôr Hlavné správy.