Moskva 23. apríla 2017 (HSP/Foto: Facebook)

Námestník ministra zahraničných vecí Ruska Sergej Riabkov odpovedajúc na otázku TASS,  či odborníci OPCW sú pripravení ísť z Turecka do Sýrie, odpovedal: „Dôvera k misii Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) klesá, práca jej odborníkov vyvoláva skepsu.“

Na snímke Sergej Riabkov

“Spôsob, akým pracovali doteraz, nalaďuje nás veľmi skeptický,” zdôraznil. “Dôvera k ich činnosti stále klesá vzhľadom k tomu, že očividné skutočnosti sa ignorujú, popritom sa zhromažďujú informácie upravované v zhode s vopred stanovenými vlastnými závermi“. Riabkov zdôraznil, že Moskva podporuje skorú návštevu expertov OPCW do sýrskeho mesta Chán-Šajchún (provincia Idlib) a na letisko Šajrát (provincia Homs).

“Pokiaľ ide o akciu v teréne, ako viete, spoločne s vládou v Damasku dôsledne presadzujeme názor, že medzinárodná skupina expertov by mala čo najskôr, ako je to možné, navštíviť aj miesto chemického útoku v Chán-Šajchúne aj leteckú základňu Šajrát, ktorá bola objektom agresívneho útoku USA,” povedal, odpovedajúc na otázku TASS.

Moskve nevyhovujú diaľkové metódy práce Misie OPCW pri vyšetrovaní incidentu v Chán-Šajchúne, zdôraznil Riabkov. “Považujeme závery, ktoré formulovala Misia o udalostiach v Sýrii, za politicky motivované, predpojaté a, minimálne, vyžadujúce si spresnenie,” zvlášť zvýraznil námestník ministra zahraničných vecí Ruskej federácie. “Nevyhovuje nám metóda diaľkového zberu informácie, kedy sa všetko čerpá z internetu, na diaľku sa vypočúvajú údajní svedkovia týchto udalostí.”

Rusko má záujem na zistenie pravdy pri vyšetrovaní údajného chemického útoku v sýrskom meste Chán Šajchún, povedal námestník ministra. “Logika je jasná. Ak, ako USA tvrdia, na základni Šajrát lietadla vyzbrojovali muníciou s toxickými látkami, tam muselo zostať zariadenie a zachované stopy,“ poznamenal. „Máme mimoriadny záujem o určenie pravdy a nemáme záujem o hry, ktoré pre svoje geopolitické záujmy pokračujú rozohrávať Spojené štáty, Británia, Francúzsko a ďalšie štáty. Máme záujem o čo najskoršiu návštevu Chán Šajchánu a leteckej základne Šajrát.”

Zasadnutie OPCW o incidente v sýrskom meste Chán Šajchán bude pokračovať 19. apríla, doteraz nie sú prijaté žiadne rozhodnutia o tejto otázke, oznámil Riabkov. “Mimoriadne zasadnutie OPCW začalo 13. apríla, nebolo ukončené, bolo prerušené. Teraz sú v Európe veľkonočné sviatky,” vysvetlil, “preto obnovenie zasadnutia OPCW bude v stredu 19. apríla. K žiadnemu rozhodnutiu sa zatiaľ nedospelo.”