Pchjongjang 31. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)
 
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov zakončil svoju štvrtkovú návštevu Severnej Kórey stretnutím s jej vodcom Kim Čong-unom.

Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov

“Diskutovali o súčasnom stave a vyhliadkach na ďalší rozvoj priateľských vzťahov a spolupráce medzi Ruskom a Severnou Kóreou, keďže obe krajiny tento rok oslavujú 70. výročie nadviazania diplomatických vzťahov,” uviedol ruský rezort diplomacie vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra TASS.
“Uskutočnila sa dôkladná výmena názorov na situáciu okolo Kórejského polostrova s dôrazom na spôsoby, ako zlepšiť koordináciu úsilia zameraného na nájdenie politických a diplomatických riešení v celom rade otázok, s ktorými sa tento subregión stretáva,” dodalo ministerstvo.
Lavrov po skončení rokovaní podľa agentúry Interfax oznámil, že pozval Kim Čong-una na návštevu Ruskej federácie.
Vodca KĽDR sa poďakoval ruskej vláde za to, že sa postavila proti túžbe USA rozšíriť svoju hegemóniu vo svete. “Sme vždy pripravení rokovať s ruskou stranou na túto tému,” cituje Kima Interfax.
Stretnutie s Lavrovom bude podľa Kim Čong-una základom na “ďalšie posilňovanie a rozvíjanie našich priateľských vzťahov s Ruskom a prehĺbenie našej úzkej spolupráce”.
Lavrov pred stretnutím s Kim Čong-unom rokoval so severokórejským ministrom zahraničných vecí Ri Jong-hoom.
 
Príspevok Sergej Lavrov sa stretol s Kim Čong-unom, pozval ho na návštevu Ruska zobrazený najskôr Hlavné správy.