Washington 20. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:pixabay)
 
Americkí senátori v stredu večer schválili návrh legislatívy, ktorá má predísť hroziacemu shutdownu, teda pozastaveniu financovania federálnych inštitúcií. Informovala o tom agentúra AP

Ilustračné foto

Schválený návrh má zaistiť krátkodobé financovanie federálnych inštitúcií do 8. februára 2019. Do piatku, keď by mohol nastať shutdown, budú musieť o návrhu hlasovať ešte členovia Snemovne reprezentantov, teda druhej komory Kongresu.
Senátori do odsúhlaseného balíka nezahrnuli päť miliárd dolárov na výstavbu protimigračného múra na hraniciach s Mexikom, ktoré požadoval prezident USA Donald Trump. Nie je preto jasné, či Trump tento návrh podporí. Biely dom prisľúbil aspoň to, že si ho preštuduje.
Prezident svoj súhlas s aspoň dočasným financovaním federálnych inštitúcií pôvodne podmieňoval poskytnutím peňazí na svoj pohraničný múr. V utorok však naznačil, že by mohol od svojej požiadavky napokon ustúpiť.
Čiastočné zastavenie prísunu financií niektorým americkým federálnym inštitúciám hrozí od piatku 21. decembra. Ak by sa nepodarilo schváliť aspoň krátkodobé financovanie, reštrikcie by ešte pred Vianocami mohli postihnúť viac ako 800.000 federálnych zamestnancov. Tí by v takomto prípade museli nastúpiť na nútenú dovolenku, alebo pracovať bezplatne.
 
Príspevok Senátori schválili návrh na dočasné financovanie federálnych inštitúcií zobrazený najskôr Hlavné správy.