Praha 27. februára 2019 (HSP/Foto:Pixabay)
 
Pri prerokovaní návrhu KSČM na zdanenie finančných náhrad cirkvám sa tri najsilnejšie senátne kluby ODS, STAN a KDU-ČSL a nezávislých chystajú prijať uznesenie, ktorým zákon odsúdia. Aj keď senátori zákon odmietnu, v Snemovni najskôr prejde, pretože zdanenie podporujú ÁNO, ČSSD a komunisti, ktorí prijatím zákona podmienili toleranciu vláde. Informácie priniesol portál idnes.cz

Ilustračné foto

V Snemovni za zákon hlasovali poslanci z ANO, ČSSD, KSČM a SPD, ostatné strany so zdanením náhrad cirkvám nesúhlasili.
Schválenie zákona predstavuje podľa ODS, KDU-ČSL aj STAN porušenie základných princípov právneho štátu. Podľa nich zákon takmer určite skončí na Ústavnom súde.
Predseda klubu KDU-ČSL Petr Šilar povedal, že ak Snemovňa prehlasuje Senát, jeho strana ústavnú sťažnosť iniciuje.
Podľa predsedu klubu ODS Miloša Vystrčila pripravené senátne stanovisko potvrdzuje, že Senát je ochranca právneho štátu a základných princípov a prijatím zákona by štát porušil svoje slovo a tým by dal najavo, že nie je možné sa na štát spoľahnúť.
“Protiústavnosť vidím hlavne a dominantne v tom, že návrh narúša právo legitímnej dôvery tých, ktorí majú peniaze prijímať na základe uzatvorených zmlúv,” povedal Zdeněk grófom, senátor z klubu STAN, pripomenul tiež, že zákon zasahuje do zmlúv uzatvorených medzi vládou a cirkvami.
Klub ANO sa podľa predsedníčky klubu Zdenky Hamousovej domnieva, že by náhrady mali podliehať zdaneniu a zároveň očakávajú, že záležitosť skončí na Ústavnom súde.
 
 
Príspevok Senátori sa chystajú odsúdiť zákon o zdanení náhrad cirkvám v Čechách zobrazený najskôr Hlavné správy.