Praha 7. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-David J. Phillip)

Český senát neschválil novelu ústavného zákona o bezpečnosti, ktorá počítala s tým, že legálny držiteľ strelnej zbrane by mohol v prípade potreby a ohrozenia Českej republiky adekvátne zasiahnuť. Tému rozoberajú Novinky.cz.
Ilustračné foto

Za novelu, ktorá by zaviedla právo nadobúdať, držať a nosiť zbrane pre zaisťovanie bezpečnosti štátu, hlasovalo 28 z 59 prítomných senátorov. Na schválenie ale bola potrebná trojpätinová väčšina, teda 36 hlasov. Zamietnutia novely hlasovali dve desiatky senátorov. Úpravy novely nikto nenavrhoval vzhľadom na to, že nová Snemovňa by o nej nemohla rozhodnúť.
Ústavnú novelu predložila Snemovňa ešte v predchádzajúcom zložení pred októbrovými voľbami. Snaha o doplnenie ústavy bola reakciou na smernicu EÚ, ktorá sprísňuje podmienky pre držanie zbraní. Novela by ale podľa jej kritikov nezabránila nutnosti prevziať smernicu do českého práva. Takáto legislatívna úprava by podľa odporcov bola bezvýznamná a zneužiteľná.
Zmena mala umožniť držiteľom legálnych zbraní zúčastniť sa na obrane krajiny, napríklad proti teroristom. Do parlamentu ju však neposlala vláda. Kvôli nezhodám vtedajší minister vnútra Milan Chovanec (ČSSD) nakoniec siahol po poslaneckej iniciatíve, ktorá našla v Snemovni masívnu podporu. K zmenám ústavy je potrebné v dolnej komore súhlas najmenej 120 poslancov, čo s prehľadom v júli prešlo.
Únijná smernica má od septembra budúceho roka sprísniť reguláciu zbraní a niektoré z nich pod zámienkou boja proti terorizmu zakázať. Opatrenie sa bude týkať aj zberateľov zbraní, poľovníckych združení alebo športových strelcov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.