Washington 13. decembra 2018 (HSP/Foto:Facebook)
 
Návrh zákona, ktorý zakazuje zabitie nenarodeného dieťaťa, ako náhle je uňho v maternici zistená srdcová činnosť, prešiel senátom v Ohiu podielom hlasov 18:13. Minulý mesiac hlasovala v prospech návrhu zákona Snemovňa podielom 58-35, ale Senát potom presadil viaceré pozmeňujúce návrhy, čo znamená, že návrh zákona bude musieť byť schválený Snemovňou skôr, ako ho podpíše guvernér John Kasich. Uvádza Liveaction.com.

Ilustračné foto

Senát zastavil používanie transvaginálnych ultrazvukov, ktoré dokážu zachytiť tlkot srdca už v šiestom týždni života a namiesto toho zaviedol abdominálne ultrazvuky, ktoré sú považované za menej invazívne pre ženy.
“Zistili sme, že proces (transvaginálny ultrazvuk) je pravdepodobne škodlivý. Chceli sme chrániť práva žien, ktoré sa tomu nechceli vystavovať,” povedal predseda Výboru pre zdravie Senátu Dave Burke.
Podľa štúdie Dayton Daily News sa zistilo, že abdominálne ultrazvuky dokážu odhaliť srdcový tep už vo veku siedmich týždňov.
Senát tiež presadil, že potratárom ktorí porušia zákon, by mohlo byť pozastavené povolenie na výkon lekárskej starostlivosti štátnou lekárskou radou v Ohiu bez toho, aby o tom najskôr rozhodol súd.
Nedávno guvernér Kasich vetoval pôvodný návrh zákona a sľúbil, že to urobí znova. Jeho nástupca Mike DeWine, naopak, uviedol, že ho podpíše, čo znamená, že teraz existuje niekoľko možností uzákonenia novej normy. V prípade 60 hlasov by Senát mohol prelomiť veto Kasicha, alebo by sa zákonodarcovia mohli pokúsiť oddialiť hlasovanie o novej verzii zákona až do nového roka, kedy DeWine nahradí v pozícii guvernéra Johna Kasicha.
Napriek rozhodnutiu Kasicha o vetovaní predchádzajúcej verzie návrhu zákona je Ohio jedným z najprísnejších štátov v krajine v súvislosti umelým ukončením tehotenstva. V minulosti štát zakázal potraty po diagnostikovaní Downovho syndrómu a zakázané sú aj potraty po 20. týždni tehotenstva.
 
 
Príspevok Senát v americkom štáte Ohio má na stole návrh zákona, ktorý zakazuje potrat v prípade srdcovej aktivity dieťaťa zobrazený najskôr Hlavné správy.