Senát schválil Scotta Pruitta za šéfa environmentálnej agentúry

Washington 17. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/J. Scott Applewhite)

Americký Senát potvrdil dnes nomináciu Scotta Pruitta na post šéfa vládnej Agentúry pre ochranu životného prostredia (EPA). Senátori Pruitta vo funkcii odobrili pomerom hlasov 52:46.

Na snímke Scott PruittNa snímke Scott Pruitt

Scott Pruitt bol uplynulých šesť rokov hlavným štátnym zástupcom v štáte Oklahoma a podľa médií má dobré vzťahy s ropným i uhoľným priemyslom.

Vymenovanie Pruitta na čelo EPA môže podľa viacerých amerických médií naznačovať plány novej vlády zvrátiť politiku boja proti klimatickým zmenám presadzovanú predošlým prezidentom Barackom Obamom. Trump totiž už počas predvolebnej kampane kritizoval teórie o globálnom otepľovaní ako nepodložené a prisľúbil, že v prípade jeho zvolenia Spojené štáty odstúpia od parížskej klimatickej dohody.

Samotný Pruitt v minulosti niekoľkokrát vyslovil podobné názory. “Vedci sa stále nezhodujú na úrovni globálneho otepľovania a jeho spojitosti s ľudskou činnosťou,” napísal pred časom v konzervatívnom magazíne National Review. “Mali by sme podporovať diskusiu na túto tému – v školách, na verejnom fóre a tiež v Kongrese a nie umlčiavať ju hrozbami perzekúcie,” uviedol vtedy Pruitt.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.