Kodaň 29. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nils Meilvang/Ritzau Scanpix via AP)
 
Dánska polícia zadržala v úvode sviatočného obdobia viac vodičov pod vplyvom drog než šoférov opitých. V piatok o tom podľa agentúry DPA informovala samotná dánska štátna polícia

Ilustračné foto

Uviedla, že počas náhodných kontrol v časovom rozmedzí od 29. novembra do 26. decembra chytila 397 vodičov za jazdu pod vplyvom drog – v porovnaní s 360 opitými vodičmi.
V rovnakom období pred rokom zaznamenala polícia 275 prípadov jazdy v opitosti a 180 prípadov jazdy pod vplyvom drog.
Väčšinou išlo o hašiš, spresnil Christian Berthelsen z Dopravného strediska štátnej polície. “Hašiš spomaľuje reakcie človeka,” povedal Berthelsen pre dánsku verejnoprávnu stanicu DR. “Zdá sa mu, že všetko sa hýbe pomaly, a to nie je v premávke dobrý stav mysle.”
Užité lieky sú takisto zahrnuté do prípadov súvisiacich s drogami.
Dopravné nehody, kde zohral úlohu alkohol, boli však bežnejšie: takýchto nehôd sa stalo 78 v porovnaní s 23 nehodami, kde asistovali drogy, uviedla dánska polícia.
Väčšinu kontrol podniká polícia počas štvrtkov, piatkov a sobôt – čo sú tradičné dni pre vianočné večierky -, ale aj počas nedieľ, keďže veľká konzumácia alkoholu má účinky aj na druhý deň.
V súčasnosti si je však viac vodičov vedomých rizika jazdy pod vplyvom alkoholu, než pred desaťročím.
Polícia zaznamenala v roku 2007 približne 11.700 takýchto prípadov oproti necelých 5600 prípadov vlani. Tento rok sa však ukázal stúpajúci trend, keďže polícia zaregistrovala o vyše šesť percent prípadov viac než v roku 2017.
 
Príspevok Sem dospela západná spoločnosť. Dánska polícia zadržala viac vodičov pod vplyvom drog než opitých zobrazený najskôr Hlavné správy.