Bratislava 10. mája 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Podľa Šeliga na stretnutí s premiérom nedošlo k zhode názorov
Reálne úsilie a kroky o obnovu dôvery verejnosti v štát a jeho inštitúcie nevidno. Po štvrtkovom stretnutí s predsedom vlády SR Petrom Pellegrinim to skonštatovali organizátori protestov Za slušné Slovensko Juraj Šeliga a Karolína Farská. Deklarovali, že na stretnutí, ktoré iniciovali, aby prebrali otázku dôveryhodnosti vlády, k priblíženiu názorových stanovísk nedošlo. Vyhlásili, že ak nedôjde k zásadným zmenám, sú pripravení organizovať ďalšie protesty.

Na snímke zástupca z iniciatívy Za slušné Slovensko Juraj Šeliga (vľavo)

“Povedali sme mu veľmi otvorene, že zatiaľ nevidíme z jeho strany i vlády žiadnu systémovú zmenu, žiadny razantný plán, jasný štátnický symbol obnoviť dôveru ľudí v štát a jeho inštitúcie,” povedal Šeliga. Pellegrini sa podľa jeho slov odvolal na to, že potrebuje čas.
Aktivisti nástoja na tom, že spoločnosť potrebuje vidieť jasné gestá a reálne riešenia, poukazujú pritom napríklad na problémy farmárov na východnom Slovensku, prístup Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) a samotného agrorezortu, ale aj na otázky fungovania súdnictva či menovanie dočasného prezidenta Policajného zboru.
“Štát momentálne zlyháva vo svojej elementárnej funkcii zabezpečiť pokojný život a spravodlivosť pre svojich občanov, preto si myslíme, že sú potrebné rýchle a razantné kroky, aby sa táto situácia riešila,” uviedla Farská. V prípade, že takýto posun nenastane, respektíve sa objaví nová kauza, sú aktivisti pripravení organizovať ďalšie protesty Za slušné Slovensko.
Šeliga zároveň deklaroval, že cieľom ich občianskej platformy je to, aby verejnosť bola aktívna, schopná nahlas poukázať na nekalé praktiky v politike i verejnom živote. Verí, že aktivity občianskej platformy vyprovokujú komunitných lídrov k väčšiemu angažovaniu sa vo verejnej sfére. “Výbornou príležitosťou sú jesenné komunálne voľby, kde môžu kandidovať a začať zmenu Za slušné Slovensko zdola,” povedal.
Premiér Pellegrini medzi novinárov neprišiel z dôvodu účasti na rokovaní NR SR. Úrad vlády SR avizoval, že sa vyjadrí neskôr formou tlačovej správy.
 
 
Príspevok Šeliga: Nevidíme úsilie vlády o obnovu dôvery verejnosti v štát zobrazený najskôr Hlavné správy.