Praha 24. februára 2019 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)
 
“Je dôležité vyjsť na námestia. Politici, aj keď sa tvária, že nie, tak veľmi reagujú na verejný tlak. A sú veľmi opatrní na to, čo potom robia a ako na to verejnosť zareaguje,” zhodnotil účinok protestov, ktoré sám organizuje jedna z popredných postáv hnutia Za slušné Slovensko – mladý právnik Juraj Šeliga.

Na snímke hovorca z iniciatívy Za slušné Slovensko Juraj Šeliga

Šeliga v nedávnom rozhovore pre český server Seznam.cz povedal, že Slovensko sa po vražde Kuciaka dalo do pohybu. “To, že padol Fico a Kaliňák, bolo rok pred tým nepredstaviteľné,” uviedol Šeliga. “Fakt, že Fica zvrhli ľudia na námestiach, je signálom pre ostatných politikov, že všetko má svoje medze.”
Aj vedenie hnutia Za slušné Slovensko podľa neho zaskočilo, aký rýchly spád udalosti nabrali. “Išlo to postupne. Prvý deň, kedy sme sa dozvedeli o Jánovi vražde, sme išli zapáliť sviečky. A spolu s kolegami sme začali pripravovať pietny pochod v Bratislave. Nikto nečakal, že to bude takto ďalej pokračovať,” opisuje vývoj udalostí, ktoré rýchlo nabrali smer celonárodného protestu.
“Potom ale prišli prvé prejavy štátnikov, Fico začal hovoriť o konšpiračných teóriách, Sorosovi a štátnom prevrate. My sme sedeli v obývačke a hovorili si, čo s tým budeme robiť,” pokračuje.
Smrť mladého páru podľa Seligu uvoľnila v slovenskej spoločnosti roky sa hromadiace frustrácie. “Keby ľudia na tie akcie neprišli, tak si môžeme organizovať, čo chceme. Ale oni prišli, pretože už toho mali plné zuby. Povedali si, že toto už naozaj nie. Že chcú žiť v krajine, kde sa nekradne a nekorumpuje. A namiesto toho počúvali reči politikov, ktorí namiesto vlastnej politickej sebareflexie začali vraždu Jána Kuciaka vysvetľovať konšpiračnými teóriami, podľa ktorých išlo o pripravenú akciu smerujúcu k štátnemu prevratu.”
 
Plánujú napodobniť zvrhnutie mečiarizmu
Juraj Šeliga uviedol, že dôležitým míľnikom, ktorý má Slovensku priniesť skutočne zásadnú zmenu a ku ktorému kritici existujúcej vládnej garnitúry upínajú svoje sily, sú nadchádzajúce parlamentné voľby. Tie by podľa želania hnutia Za slušné Slovensko mali definitívne ukončiť pozíciu Ficovho Smeru ako politického hegemóna na Slovensku. Šeliga prichádza s prirovnaním k vláde Vladimíra Mečiara a jej koncu v roku 1998.
“K zvrhnutiu Mečiara bolo tiež potrebné sformovať nielen politický prúd, ale aj ten občiansky. Umelci, herci, aktivisti obchádzali Slovensko, malé dediny a mestá a hovorili ľuďom: poďte voliť, je to dôležité, pretože chceme vstúpiť do EÚ a do NATO. ”
Vysvetlil, že ciele jeho hnutia sú síce “abstraktnejšie”, ale vraj “nie sú nedosiahnuteľné”. “My hovoríme o slušnom a spravodlivom štáte, kde veci fungujú. To je trošku náročnejšie, ale stále je to výzva, za ktorú sa dajú zjednotiť ľudia bez toho, aby tá iniciatíva bola hneď politickou stranou. V niečom je to až fascinujúce, ako sa podarilo vytvoriť taký typ hnutia, na ktorý reaguje celé Slovensko aj po roku,” vyhlásil Šeliga.
 
 
Príspevok Šeliga: “Aj nás zaskočilo, aký rýchly spád nabrali udalosti”. Dodáva, že podobne ako pri páde Mečiara je potrebné sformovať umelcov, hercov a aktivistov zobrazený najskôr Hlavné správy.