Bratislava 4. januára 2018 (HSP/Foto:TASR)

Výkonný sekretár Konferencie biskupov Slovenska, Anton Ziolkovský sa vyjadril k stanovisku verejnej ochrankyne ľudských práv Márie Patakyovej, ktorá nedávno uviedla, že na Slovensku nastáva čas na začatie riadnej vecnej diskusie názorovo odlišných skupín o postavení komunity LGBTI. Uviedla tiež, že mnohí ľudia opúšťajú Slovensko kvôli nedostatočným právam homosexuálov.
Na snímke výkonný sekretár Konferencie biskupov Slovenska Anton Ziolkovský

Podľa Patakyovej sa množstvo ľudí necíti komfortne a radšej si zvolí odchod z krajiny: “sú to schopní mladí ľudia, ktorí majú potenciál dosahovať aj veľké veci a nie je dobré, ak to uplatnenie nachádzajú mimo Slovenska,” vyhlásila v utorok Patakyová.
Anton Ziolkovský vo svojom statuse upozornil na to, že verejná obhajkyňa ide takýmito vyhláseniami proti rodine. “Je vskutku pozoruhodné, ak naša ombudsmanka považuje za potrebné, aby sme krátko po novom roku v médiách čítali o jej úrade na prvom mieste v súvislosti s LGBT komunitou. Práva detí, aj tých nenarodených, mnohopočetných rodín, starých ľudí či rodín v núdzi zrejme nie sú až také dôležité,” konštatuje sekretár KBS.
Doplnil, že to vyvoláva dojem, že sa ombudsmani na Slovensku rozhodli spraviť zo svojho úradu “baranidlo proti rodine a manželstvu”.
“Ak sa pani ombudsmanka mieni zúčastňovať dúhových pochodov a vytvárať dojem údajných odopieraných práv jednej menšiny, mala by si byť vedomá, že ide proti mienke vačšiny, proti zdravému rozumu aj proti kresťanom,” napísal na záver Ziolkovský .

Ziolkovský v decembri reagoval podobným tónom aj na vyhlásenia Andreja Kisku počas prijatia zástupcov Iniciatívy Inakosť. Prezident okrem iného vyhlásil, že “právny systém k týmto ľuďom často býva doslova krutý pri ľudsky normálnych záležitostiach, akými je nemožnosť vystupovať ako blízka osoba, prístup k informáciám o zdravotnom stave, praktické otázky spojené s bývaním, dedením a podobne.”
Výkonný sekretár KBS uviedol, že “výzva prezidenta Kisku, že máme diskutovať o právach osôb rovnakého pohlavia podsúva dve tézy: že jestvujú nejaké práva takýchto osôb a že sa takéto práva na Slovensku porušujú. Ani jedno nie je pravda. Keby pán prezident mal dobru vôľu počúvať aj iné, ako liberálne názory, mohol by počuť argumenty, že antropológia spojená s výnimočnosťou manželstva vylučuje akékoľvek právne zväzky osôb rovnakého pohlavia,” napísal kancelár KBS a dodal: “Žiadne osobitné práva LGBTI osôb nejestvujú, a už vôbec nepatria medzi základné ľudské práva.”