Kyjev, Viedeň, 14. februára 2018 (HSP/Foto: Facebook)

Ševčenkovský okresný súd Kyjevu oznámil, že po šéfredaktorovi ukrajinského denníka Strana /Krajina/ Igorovi Gužvovi polícia vyhlásila pátranie. Uviedla taktiež, že na tomto rozhodnutí trvala kyjevská prokuratúra.
Na snímke Igor Gužva

Igor Gužva sa ani príliš neschovával, ale kvôli prenasledovaniam a ohrozeniu života utiekol do Rakúska, kde požiadal o azyl. O tom však vedia všetci: polícia, prokuratúra, politici, média a verejnosť. Kyjevská prokuratúra vysvetlila, že aj napriek tomu, že vie, kde sa nachádza Igor Guzva, vyhlásila po ňom pátranie – tak, ako je to stanovené v Trestnom zákonníku Ukrajiny. „Keďže sa osoba vyhýba vyšetrovaniu, po tejto osobe vyhlasujú pátranie. Keď objavia, kde sa nachádza, zadržia takúto osobu,“ vysvetlil prokurátor.
Samotný Igor Gužva takto komentoval rozhodnutie súdu: „Teraz ste asi všetci pochopili, prečo z Ukrajiny deportovali do Poľska Michaila Saakašviliho. Podobným spôsobom odlákali ľudí od oveľa dôležitejšej správy. Je to smiešne: Ševčenkovský súd vyhlásil po mne pátranie a nariadil, aby ma zatkli, ako náhle ma nájdu. Už by mohli na plotoch nalepiť aj letáky – vedľa domu Porošenka a Lucenka,“ ironizoval šéfredaktor denníku Strana /Krajina/.
„Vlastne ani predtým neboli žiadne pochybnosti o tom, že vedenie krajiny sa ma pokúsi dostať za mreže za každú cenu. Ešte raz podčiarkujem: pred nikým sa neskrývam. Požiadal som o politický azyl v Rakúsku. Všetko som robil otvorene. Všetci vedia, kde sa nachádzam a môžu so mnou komunikovať. Vyhlásenie pátrania po mne – je to iba nehanebný pokus vedenia krajiny vytvoriť okolo mňa informačný boom. Je to rachot represívneho stroja, ktorý ma chce uväzniť, ale zatiaľ to nedokáže. Stále robí nepremyslené zbytočné kroky,“ vysvetlil Igor Gužva.
Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.