Šéfovia tureckej, ruskej a iránskej diplomacie budú v Moskve rokovať o Sýrii

Ankara 26. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ghouta Media Center via AP)
 
Ministri zahraničných vecí Iránu, Ruska a Turecka sa v sobotu stretnú v Moskve, kde budú rokovať o spolupráci v rámci tzv. astanského mechanizmu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Anadolu.

Ilustračné foto

Podľa vyhlásenia tureckého rezortu diplomacie sa v ruskej metropole stretnú 28. apríla turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu, jeho ruský náprotivok Sergej Lavrov a ich iránsky kolega Mohammad Džavád Zaríf.
“Stretnutie bude zamerané na všetky aspekty spolupráce, ktorá sa uskutočňuje v rámci astanského mechanizmu. Zároveň sa vypracujú jednotlivé kroky, ktoré bude možné odteraz podnikať,” uvádza sa v zmienenom vyhlásení Ankary.
Astanské mierové rozhovory sa začali 23.-24. januára 2017 s cieľom ukončiť násilie a zlepšiť humanitárnu situáciu vo vojnou sužovanej Sýrii. Zatiaľ posledné kolo astanských mierových rozhovorov sa uskutočnilo v marci.
Kazašská metropola hostila už osem stretnutí predstaviteľov ručiteľských štátov – Ruska, Turecka a Iránu -, ktoré v decembri 2016 vyjednali prímerie v Sýrii. Mierové rozhovory v Astane prebiehajú paralelne so ženevským procesom.
Sýria je v zovretí brutálnej občianskej vojny od roku 2011, keď režim prezidenta Bašára Asad neočakávanou intenzitou zakročil proti prodemokratickým protestom. Konflikt si podľa OSN odvtedy vyžiadal už státisíce mŕtvych.
 
Príspevok Šéfovia tureckej, ruskej a iránskej diplomacie budú v Moskve rokovať o Sýrii zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)