Šéfovia diplomacií EÚ podporili v Bruseli jadrovú dohodu s Iránom

Brusel 11. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-John Thys, Pool Photo via AP)

Európska únia naďalej podporuje dohodu o obmedzení iránskeho jadrového programu, ktorú spochybňuje americký prezident Donald Trump. Na štvrtkovom stretnutí v Bruseli sa na tom zhodli šéfovia diplomacií troch európskych mocností a EÚ, ktorí v Bruseli rokovali s iránskym ministrom zahraničných vecí Mohammadom Džavádom Zarífom.
Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf (uprostred) sa rozpráva so šéfkou diplomacie EÚ Federicou Mogheriniovou počas ich stretnutia v Bruseli 11. januára 2018

“V súčasnosti neexistuje nič, čo by spochybňovalo dodržiavanie dohody zo strany Iránu,” vyhlásil po skončení schôdzky šéf francúzskej diplomacie Jean-Yves Le Drian. Zároveň vyzval všetky strany dohody, vrátane USA, aby ju rešpektovali, informovala agentúra DPA.
Na stretnutí sa zúčastnili aj jeho rezortní kolegovia z Británie (Boris Johnson) a Nemecka (Sigmar Gabriel), ako aj vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová. Tá vyjadrila presvedčenie, že jadrová dohoda “funguje a plní svoj hlavný cieľ”, teda zaistenie globálnej bezpečnosti a zamedzenie pretekov v jadrovom zbrojení na Blízkom východe.
Boris Johnson označil predmetnú dohodu za v súčasnosti najlepší spôsob, ako zabrániť Iránu získať jadrovú zbraň.
Irán a šesť veľmocí – Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA – dospeli v roku 2015 k prelomovej dohode o jadrovom programe Teheránu, čím zavŕšili viac než desaťročie rokovaní na túto tému. Na jej základe boli zmiernené sankcie OSN, EÚ a USA voči islamskej republike výmenou za to, že Irán dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program.
Americký prezident Trump, ktorý jadrovú dohodu s Iránom ostro kritizuje, má do piatku rozhodnúť, či predĺži opatrenie, ktorým sa pozastavujú rozsiahlejšie sankcie USA voči Teheránu. Podľa zdrojov z americkej administratívy Trump tento raz ešte uvedené opatrenie potvrdí, avšak zároveň prijme cielené sankcie voči vybraným iránskym firmám a občanom.

ZDROJ >>

Komentujte :)