Praha 20. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Volebný tím českého prezidenta Miloša Zemana bude pri obhajobe prezidentského mandátu viesť jeho manželka Ivana. Zeman to dnes večer oznámil v programe českej televízie TV Barrandov.

Informácie priniesol spravodajský portál Novinky.cz. Pražský hrad avizoval, že Zeman vo večernom programe chystá “šrapnel”.

Na snímke český prezident Miloš Zeman

Prezident vyhlásil: “Šrapnel, to je niečo, čo vás prekvapí.” A potom oznámil, že jeho volebný tím bude viesť jeho manželka. “Všetky otázky o mojej volebnej kampani adresujte láskavo mojej žene,” povedal Zeman. Už skôr upozornil, že počas kampane nebude vystupovať v médiách.

“Nepoznám manželku, ktorá by podporovala svojho manžela v kandidatúre tým, že by sa stala šéfkou jeho volebného tímu,” poznamenal Zeman, ktorého citoval portál Novinky.cz.

Na otázku, kto všetko bude v jeho tíme, už bude odpovedať manželka, dodal prezident. Povedal tiež, že jeho manželka má “isté vodcovské schopnosti, aj keď tak nevyzerá”.

Práve ona bude rozhodovať o tom, kto všetko bude členom volebného tímu, dodal český líder. Zeman takisto informoval, že zbieranie 50.000 hlasov na podporu jeho kandidatúry sa začne v pondelok 24. apríla.

Zeman je prvým prezidentom ČR, ktorý bol zvolený v priamych prezidentských voľbách, teda občanmi. Druhé priame voľby prezidenta by sa mali konať najneskôr 19. a 20. januára 2018.

Kandidátov teda bude treba nominovať do polovice tohtoročného novembra. Predseda Senátu Milan Štěch má na vyhlásenie prezidentských volieb čas do 21. októbra. Vyplýva to z lehôt stanovených ústavou a zákonom o prezidentských voľbách.