Moskva 14. októbra 2017 (TAS/HSP/Foto:TASR/AP-Ahn Young-joon)

Delegácia Severnej Kórey nemá v pláne stretnúť sa počas 137. zasadnutia Medziparlamentnej únie v ruskom Petrohrade s delegáciou poslancov juhokórejského parlamentu. S odvolaním sa na nemenovaného člena delegácie KĽDR o tom dnes informovala agentúra TASS.
Ilustračné foto: Ľudia sledujú na TV obrazovke správy o ďalšom pravdepodobnom nukleárnom teste Severnej Kórey

Predsedníčka Rady federácie Valentina Matvijenková sa však podľa TASS v pondelok 16. októbra stretne s predstaviteľmi juhokórejského a severokórejského parlamentu a navrhne im priamy dialóg.
Matvijenková podľa TASS uviedla, že Rusko sa pokúsi presvedčiť delegácie Južnej Kórey a KĽDR na 137. zasadnutí Medziparlamentnej únie, aby si spoločne sadli za rokovací stôl.
Uznala však, že pravdepodobnosť takéhoto stretnutia “je neveľká”. Ubezpečila súčasne, že Rusko urobí všetko, čo je v jeho silách, aby vytvorilo podmienky pre takéto stretnutie. Upozornila, že dôležitý je už samotný fakt, že delegácia KĽDR vôbec pricestovala do Petrohradu a že bude s Ruskom rokovať.
Šéfka Rady federácie ďalej spresnila, že bude mať dvojstranné schôdzky s vedúcimi oboch kórejských delegácií. Vyslovila predpoklad, že hovoriť budú aj o urovnaní súčasnej napätej situácie na Kórejskom polostrove.
“My sa budeme snažiť dohodnúť, vysvetliť dôležitosť dialógu a pokúsiť sa dosiahnuť, aby si sadli za rokovací stôl a začali hľadať kompromisy,” vyhlásila ruská politička.
Kórejská ľudovodemokratická republika v júli bez ohľadu na stupňujúcu sa kritiku medzinárodného spoločenstva uskutočnila dve skúšky balistických striel; v auguste a septembri vykonala ďalšie dva testy, pričom strely preleteli ponad Japonsko. Začiatkom septembra Pchjongjang oznámil úspešnú skúšku svojej prvej vodíkovej bomby.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.