Bratislava 7. apríla 2018  (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Malá skupinka pracovníkov RTVS okolo Zuzany Kovačič Hanzelovej, ktorá vyznáva extrémny liberalizmus a prozápadný fanatizmus podpísala otvorený list, v ktorom kritizujú vedenie RTVS a sťažujú sa, že pracujú v nepriateľskej atmosfére. Vedenie RTVS sa však bráni a tvrdí, že za touto “vzburou” niektorých redaktorov vidí skôr neochotu akceptovať snahu nového manažmentu spravodajstva vytvárať objektívne, vyvážené a nestranné spravodajstvo.

Na snímke vchod do budovy RTVS v Mlynskej doline

Verejnoprávna RTVS sa za predchádzajúceho vedenia Václava Miku zmenila na hlasnú trúbu extrémneho liberalizmu a západnej propagandy. Neobjektivita a manipulovanie v správach RTVS priam bije do očí. Mika síce odišiel, ale redaktori, ktorých tam dotiahol, ostali. Nové vedenie Jaroslava Rezníka má teraz s nimi obrovské problémy.
Toto extrémne liberálne krídlo najnovšie podpísalo otvorený list, ktorom kritizuje vedenie RTVS: ” Denne absolvujeme debaty o vyváženom spravodajstve, pretože ide o náš spoločný cieľ. Odmietame však tlak manažmentu, aby naše reportáže a diskusie umelo vyvažovali osoby, ktoré koketujú s dezinformačnými médiami, absentuje u nich expertíza na danú oblasť, prípadne sa netaja politickými ambíciami. ”
Inými slovami, títo liberálni aktivisti hrajúci sa na novinárov otvorene obhajujú svoju cenzúru a odmietajú požiadavky vedenia RTVS, aby do svojich reportáží, alebo do debát volali aj ľudí s inými názormi.
Na otvorený list svojich redaktorov zareagovalo aj vedenie RTVS : “Radikálne mladé jadro spravodajstva namiesto toho, aby venovalo energiu sebavzdelávaniu sa rozhodlo stavať barikádu zvnútra, hľadať nepriateľa a kričať na ostatných – „kto nejde s nami, ide proti nám!”
Na 58 pracovníkov, ktorí podpísali spomínaný list zareagovala aj šéfka spravodajstva v Slovenskom rozhlase, Petra Stano Maťašovská.
V rozhovore pre portál aktuality.sk ozrejmila, že z jej tímu takto protestuje len 11 ľudí, z toho jedna je vo výpovednej lehote, jeden je redaktor, ktorý je tam 3 mesiace a ďalší je študent, ktorý do rozhlasu chodí na stáže. “Reálne je to teda asi 8 ľudí. Celkovo je v mojom tíme vyše 70 ľudí. Čiže toto je zhruba desatina.”
Podla Maťašovskej sú niektorí redaktori pod tlakom tejto malej kričiacej menšiny: “Prezentujú cez sociálne siete, iné médiá, spisujú rôzne výzvy a otvorené listy či petície. Je to kričiaca menšina. Väčšina ľudí, ktorí tu pracujú, sa nepodieľajú na týchto aktivitách. Dokonca ich to rozdeľuje. Niektorí sú až vystavovaní nátlaku, aby podpísali. A keď sa pozrieme na obsah toho listu, doteraz neviem, o čom vypovedá.”
Otvorený list proti vedeniu RTVS podpísalo 58 pracovníkov, čo je z celkového počtu okolo 1100 pracovníkov v RTVS len mizivé percento. Toto liberálne krídlo okolo Hanzelovej je však príliš hlučné a pomáhajú im aj ich liberálni kolegovia zo súkromných mainstreamových médií, preto sa táto “kauza” môže verejnosti javiť ako obludná, no skutočnosť je celkom iná.
Samuel Gdovin
 
Príspevok Šéfka rozhlasového spravodajstva RTVS: Kričiaca menšina nás vyrušuje pri práci zobrazený najskôr Hlavné správy.