Washington 29. augusta 2018 (SITA, AP/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik)
 
Kanadská ministerka zahraničia Chrystia Freelandová označila svoje stretnutie s obchodným splnomocnencom USA Robertom Lighthizerom za “veľmi dobrú, konštruktívnu konverzáciu” o tom, ako prepracovať Severoamerickú dohodu o voľnom obchode (NAFTA). Freelandová po utorkovej schôdzke novinárom povedala, že spolu so svojim tímom plánuje tento týždeň pracovať “na plné obrátky”.

Na snímke Chrystia Freelandová

Šéfka kanadskej diplomacie pricestovala do Washingtonu deň po tom, ako administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa dosiahla predbežnú dohodu s Mexikom o novej obchodnej zmluve, ktorá má nahradiť Severoamerickú dohodu o voľnom obchode. Freelandová o rokovaniach medzi USA a Kanadou povedala, že obe strany “smerujú k dôležitému a konštruktívnemu týždňu”, ale zároveň upozornila, že “sme pripravení na všetky scenáre”.
Úrad obchodného splnomocnenca USA informoval, že Mexiko súhlasilo s tým, že ak autá majú byť oslobodené od ciel, 75 percent ich dielcov sa musí vyrábať v rámci bloku NAFTA. Podľa terajších pravidiel sa musí v rámci bloku produkovať 62,5 percenta dielcov automobilov. Mexiko prijalo aj požiadavku, aby 40 až 45 percent automobilov vyrábali zamestnanci s platmi najmenej 16 USD na hodinu.
 
Príspevok Šéfka kanadskej diplomacie označila svoje rokovania v USA o obchode za veľmi dobré zobrazený najskôr Hlavné správy.