Brusel/Priština/Belehrad 27. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)
 
Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Federica Mogheriniová vyzvala v pondelok na pokoj a zdržanlivosť v Kosove a v Srbsku po krátkom zadržaní srbského predstaviteľa, ktorý napriek zákazu navštívil rozdelené mesto Mitrovica, informovala agentúra AP.

Na snímke šéfka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová

Európska diplomatka podľa vlastných slov hovorila o tejto záležitosti v pondelok so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom i s jeho kosovským kolegom Hashimom Thacim.
Kosovské úrady deportovali z krajiny riaditeľa srbského vládneho úradu pre Kosovo Marka Djuriča, ktorého tam v pondelok zadržali za ilegálny vstup do krajiny. Djuriča zadržala špeciálna jednotka v Kosovskej Mitrovici, ktorá je rozdelená na srbskú a albánsku časť, a previezla ho do kosovskej metropoly Priština.
Zadržanie vyvolalo v Kosovskej Mitrovici protesty tamojších Srbov, proti ktorým polícia zasiahla s použitím slzotvorného plynu a omračujúcich granátov.
Mogheriniová nad tým, čo sa stalo v Kosove, vyjadrila prostredníctvom sociálnej siete poľutovanie. “Djurič je na slobode a vracia sa nazad,” napísala Mogheriniová na Twitteri s tým, že celá situácia si teraz vyžaduje pokoj a udržanie dialógu.
Podľa agentúry DPA Djurič pricestoval do Kosova, v ktorom väčšinu tvoria etnickí Albánci, aby sa zúčastnil diskusie za okrúhlym stolom o situácii medzi Belehradom a Prištinou.
Kosovské úrady varovali, že srbských predstaviteľov zadržia, ak porušia zákaz vstupu do krajiny. Srbi ale avizovali, že návštevu uskutočnia aj napriek zákazu.
Kosovo vyhlásilo v roku 2008 jednostranne nezávislosť, ktorú však Srbsko odvtedy neuznáva podobne ako niektoré ďalšie krajiny vrátane Slovenska.
 
Príspevok Šéfka diplomacie EÚ Mogheriniová vyzvala na zachovanie pokoja v Kosove a Srbsku zobrazený najskôr Hlavné správy.