Moskva 24. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

Šéfka diplomatických vzťahov EÚ Federica Mogheriniová sa dnes počas svojej prvej oficiálnej návštevy Moskvy od nástupu do funkcie v roku 2014 stretla s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

Na snímke šéfka diplomatických vzťahov EÚ Federica Mogheriniová a ruský minister diplomacie Sergej Lavrov

“Sme radi, že ste prijali naše pozvanie, hoci sme ho poslali už dosť dávno. Sme svedkami náročného obdobia vo vzťahoch medzi Ruskom a Západom, ale stále sa usilujeme o obnovenie plnej spolupráce s EÚ, naším veľkým obchodným a ekonomickým partnerom,” uviedol Lavrov na začiatku rokovania.

Vzťahy Moskvy a Bruselu sa zhoršili po tom, ako Rusko v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym v Čiernom mori. Všeobecne sa očakáva, že Ukrajina bude hlavným bodom dnešných rozhovorov, rovnako ako sýrsky konflikt.

Schôdzka sa koná v čase, keď sa Lavrovov námestník Gennadij Gatilov vo švajčiarskej Ženeve stretol so špeciálnym vyslancom OSN pre Sýriu Staffanom de Misturom.

Brusel tvrdí, že Moskva podporuje proruských separatistov na východe Ukrajiny v reakcii na zosadenie bývalého prorusky orientovaného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča počas rozsiahlych protestov za bližšie vzťahy Kyjeva so Západom. Rusko považuje toto zosadenie za Západom zorganizovaný prevrat.

Konflikt v Donbase si podľa odhadov OSN vyžiadal dosiaľ zhruba 10.000 obetí na životoch.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.