Brusel/Bratislava 26. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Sloboda slova musí zostať nedotknuteľná. Uviedol to pre TASR podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič v súvislosti s vraždou slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky.
Na snímke slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič

Slovenský eurokomisár pripomenul, že záväzok Európskej únie rešpektovať slobodu a pluralizmus médií (ako aj právo na informácie a slobodu prejavu) je zakotvený v článku 11 Charty základných práv, a hovorí sa o ňom aj v ustanovení článku 10 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
“Som hlboko otrasený, že sme svedkami chladnokrvnej vraždy za výkon novinárskeho povolania. Zo srdca vyjadrujem úprimnú sústrasť blízkym týchto dvoch mladých, odvážnych ľudí, Jána aj Martiny. Ich smrť nesmie nikoho z nás nechať ľahostajným, pretože sloboda slova musí byť nedotknuteľná,” uviedol Šefčovič.
Zároveň odkázal, že potrestanie tohto činu je “morálny imperatív” pre zdravie celej slovenskej spoločnosti.

Jarjabek: Vražda nemôže byť odpoveďou na novinársku kritiku
Vražda nemôže byť odpoveďou na žiadnu novinársku kritiku, lebo ani smrťou nemožno umlčať pravdu, ktorej hľadanie je podstatou novinárskeho remesla. V reakcii na vraždu Jána Kuciaka a jeho priateľky to povedal predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek (Smer-SD).
“Vrah musí byť potrestaný. To je želanie moje aj všetkých slušných ľudí na Slovensku,” zdôraznil v písomnom stanovisku Jarjabek, ktorý tento zločin považuje za “vrcholne neľudský spôsob riešenia sporu medzi investigatívnym redaktorom Aktualít.sk, ktorý si iba čestne vykonával svoju prácu a dotknutým vrahom, ktorý sa neštítil beštiálne zabíjať”.

Hlivák: Je neprípustné, aby bola sloboda slova upretá akýmkoľvek spôsobom
Vraždu Kuciaka a jeho priateľky odsúdil aj predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák. Podľa toho je neprípustné, aby sloboda slova, ktorou sa vyznačuje poctivá práca novinárov, bola upretá akýmkoľvek spôsobom.
“Odsudzujem chladnokrvnú vraždu mladého človeka, ktorý si vybral povolanie dôležité pre budovanie demokratického a právneho štátu,” uviedol Hlivák v písomnom stanovisku. “Ako bývalý advokát som vždy stál na strane zákona a ctil som si princípy právneho štátu. Je neprípustné, aby sloboda slova, ktorou sa vyznačuje poctivá práca novinárov, bola upretá akýmkoľvek spôsobom,” doplnil.