Bratislava 31. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Po piatich dňoch vyjednávania podpísali Rusko a Ukrajina balík dokumentov, ktoré zaisťujú tranzit ruského plynu cez Ukrajinu, a to od 1. januára budúceho roka. Na správu reagoval aj podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, ktorý ju okomentoval na svojom účte na Twitteri

Na snímke Maroš Šefčovič

Vo svojom príspevku na Twitteri najprv vyjadril vďaku za prácu a úsilie.

„Na základe politickej dohody uzavretej minulý týždeň medzi Ruskom, Ukrajinou a Európskou komisiou, je teraz podpísaná tranzitná dohoda medzi príslušnými spoločnosťami, ktorá zaisťuje nepretržité dodávky plynu do Európy od 1. januára roku 2020,“ uvádza sa v príspevku na Twitteri.

Podpredseda Európskej komisie takisto uvítal dohodu, ktoré dosiahli Slovensko a Ukrajina.

„Všetky prípravy na tranzit plynu pozdĺž ukrajinskej trasy boli ukončené. Skvelá správa pre energetickú bezpečnosť Európy,“ dodal.

Uzavretie dohody

Gazprom, ako oznámil skôr, uzvarel s Naftogazom dohodu, ktorá stanovuje odvolanie všetkých vzájomných arbitráží a právnych nárokov, pre ktoré neexistujú žiadne konečné rozhodnutia, ako aj vzdanie sa všetkých budúcich nárokov vyplývajúcich z predchádzajúcich zmlúv o plyne.

Okrem toho uzavrela spoločnosť Gazprom a ukrajinské ministerstvo spravodlivosti zmiernu dohodu o ukončení súčasných a potenciálnych budúcich antitrustových nárokov Ukrajiny na ruskú spoločnosť.

„Dnešným dňom tieto dokumenty nadobúdajú právnu silu a zabezpečujú tranzit ruského plynu cez Ukrajinu po 31. decembri roku 2019,“ uviedol šéf Gazpromu.

K situácii sa vyjadril aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten sa nechal počuť, že zmluva je podpísaná na päť rokov. Dodal, že dokument stanovuje čerpanie 65 miliárd kubických metrov počas prvého roka a ďalšie štyri roky 40 miliárd.

Spor o plyn

V poslednej dobe bol Gazprom spájaný často s ukrajinskou spoločnosťou Naftogaz a so sporom o plyn.

V decembri 2017 a februári 2018 Štokholmský arbitrážny súd vyniesol rozhodnutie ohľadom sporov Gazpromu a Naftogazu o kontraktoch na dodávku a tranzit paliva. V súdnom konaní o dodávateľských zmluvách súd nariadil ukrajinskej spoločnosti zaplatiť ruskému koncernu viac ako dve miliardy dolárov. Druhé rozhodnutie v súdnom konaní o tranzitných zmluvách však súd rozhodol v prospech spoločnosti Naftogaz a prisúdil jej približne 4,7 miliardy dolárov.

Arbitri vykonali vzájomné vyúčtovanie protinávrhov, a preto mal ruský koncern zaplatiť ukrajinskej spoločnosti 2,56 miliardy dolárov. Gazprom sa však proti tomuto rozhodnutiu odvolal.

Okrem toho vlani v lete Naftogaz začal ďalšiu arbitráž a požadoval od ruského koncernu prehodnotenie tranzitných taríf v rokoch 2018 – 2019. Ukrajinská spoločnosť odhadla tieto požiadavky na 11,6 miliardy dolárov. Predseda predstavenstva Naftogazu Andrej Kobolev pripúšťal ich revíziu, ak strany uzavrú novú dlhodobú dohodu.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj