Šefčovič očakáva od bulharského predsedníctva dotiahnutie energetických dohôd

Sofia 12. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thierry Monasse)

Podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič očakáva, že Bulharsko počas polročného predsedníctva v Rade EÚ dotiahne do konca viacero dohôd, ktoré sú dôležité pre jeho agendu v exekutíve EÚ.
Na snímke podpredseda EK Maroš Šefčovič

Šefčovič to uviedol počas piatkového pracovného výjazdu eurokomisie do Sofie, kde sa konal slávnostný otvárací ceremoniál bulharského predsedníctva. Ocenil pritom, že Bulharsko si ako jednu z priorít predsedníctva určilo stabilnú energetickú úniu.
V rozhovore pre TASR Šefčovič pripomenul, že EK chce ešte v tomto polroku dotiahnuť do konca posledné zostávajúce legislatívne návrhy v oblasti energetiky. Tie už má na stole Európsky parlament a Rada a treba ich schváliť v rámci tzv. trialógov. V Rade EÚ to bude úloha Bulharska.
“Verím, že na konci bulharského semestra budeme mať pod strechou smernicu o obnoviteľných zdrojoch ako aj nariadenie o organizácii a riadení Únie,” zdôveril sa Šefčovič.
Zároveň dodal, že má pre “bulharských priateľov” jednu špecifickú požiadavku. “Bol by som veľmi rád, keby sa počas ich predsedníctva podarilo dosiahnuť politickú dohodu o mandáte pre Európsku komisiu rokovať celkové usporiadanie okolo plynovodu Nord Stream s Ruskou federáciou. Takisto by sme chceli dotiahnuť do úspešného záveru aj novelizáciu smernice o obchodovaní s plynom,” povedal Šefčovič.
Podľa neho treba jednoznačne stanoviť, že európske právo sa vzťahuje aj na vonkajšie plynovody, v tretích krajinách, ktoré dovážajú plyn do EÚ.
Bulharsko chce byť na čele EÚ neutrálnym a čestným hráčom so snahou dosahovať kompromisy medzi členskými štátmi. V oblasti energetiky bude Šefčovič rokovať s bulharským tímom, s ktorým doteraz spolupracoval pri projektoch zameraných na energetické prepájanie juhovýchodných krajín Európy.
“Verím, že budú mať ambíciu dosiahnuť čo najviac a také výsledky, ktoré dovolia začať nové desaťročie v EÚ už na základe nových pravidiel,” vyjadril nádej slovenský eurokomisár.
EK chce, aby do konca bulharského predsedníctva boli vykonané všetky kroky na schválenie nosnej reformy v oblasti energetickej únie. Snahou je, aby počas nasledujúceho rakúskeho predsedníctva bolo možné začať s prípravou národných akčných energetických a klimatických plánov a stratégií, ako dosiahnuť ciele parížskej klimatickej dohody a ako sa pripraviť na fungovanie v nových podmienkach. To by mali zaistiť práve nové pravidlá fungovania energetickej únie.

ZDROJ >>

Komentujte :)