Brusel/Bratislava 5. novembra 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič nebude lídrom Strany európskych socialistov (PES) vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Socialistov povedie súčasný prvý podpredseda exekutívy EÚ Frans Timmermans, bude sa tak môcť uchádzať o post predsedu Komisie. Potvrdil to Šefčovič, ktorý pôvodne chcel zabojovať o post šéfa EK. Timmermansovu kandidatúru Šefčovič podporuje. Slovenský eurokomisár bude zásadne ovplyvňovať volebný program PES

Na snímke Maroš Šefčovič

“Prvý podpredseda Európskej komisie, pochádzajúci z Holandska, tak zostáva jej jediným kandidátom, pričom hlasovanie PES o jeho potvrdení v danej pozícii bude 30. novembra,” uviedol pre TASR Šefčovič. Timmermansovu kandidatúru sa rozhodol podporiť preto, aby sa posilnila jednota v PES. Poukazuje na dôležitosť budúcoročných eurovolieb, ktoré budú podľa neho zlomové pre podobu a ďalšie smerovanie Európskej únie.
“Absolvovali sme viacero diskusií v rámci PES a zhodujeme sa, že energiu nechceme strácať na vnútorné procesy či súťaženie, ale na prípravu silnej kampane s využitím potenciálu nás oboch,” opísal Šefčovič situáciu, ktorá urobila z Timmermansa hlavného volebného lídra a jeho určila do polohy hlavného koordinátora pre programové priority. Šefčovič bude podľa dohody socialistov zásadne ovplyvňovať volebný program PES a rozšíri ho o nové témy.
Slovenský eurokomisár uviedol, že na vstup do kampane ho motivovala snaha ovplyvniť spoločný program a presadiť v ňom strategické témy, ktoré sú životne dôležité pre Úniu a pre ľudí, ale ktoré sa doteraz dostatočne nediskutovali. Spomenul strategický pohľad na priemyselnú politiku, medzinárodný obchod, štátnu pomoc či na prípravu mladých ľudí v ére globalizácie, digitalizácie a automatizácie.
“Som presvedčený, že tento strategický pohľad a modernizácia našich ekonomík je alfa a omega toho, či bude toto storočie európske, americké alebo čínske,” upozornil. Dodal, že vo vnútri PES tieto myšlienky zarezonovali a je silný dopyt po tom, aby s nimi ďalej pracoval.
Európski socialisti sa netajili plánmi dohodnúť sa na jednom z dvoch mien, ktoré boli v hre o post volebného lídra, už pred kongresom PES, ktorý sa koncom tohto mesiaca uskutoční v Lisabone. Pondelňajším rozhodnutím dokonca o dva dni predbehli Európsku ľudovú stranu (EPP), ktorá svojho volebného lídra (tzv. Spitzenkandidat) vyberie v stredu 7. novembra na zjazde delegátov EPP v Helsinkách.
 

Stanišev ocenil Šefčoviča zato, že podporil kandidatúru Timmermansa
Predseda Strany európskych socialistov (PES) Sergej Stanišev v pondelok ocenil postoj slovenského komisára Maroša Šefčoviča, ktorý sa v súboji o post volebného lídra eurosocialistov v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu (EP) rozhodol podporiť prvého podpredsedu Európskej komisie Fransa Timmermansa.
O pozíciu lídra volebnej kandidátky PES, ktorá zahŕňa možnosť uchádzať sa o post budúceho predsedu Európskej komisie, mal záujem aj Maroš Šefčovič.
“Šefčovič je skutočný tímový hráč. Tento signál jednoty odráža celkovú atmosféru medzi členmi PES a jej podporovateľmi. Maroš bude zohrávať dôležitú úlohu v nadchádzajúcich europarlamentných voľbách, a to aj za hranicami Slovenska, na európskej scéne. Už dnes je pozitívnym príkladom toho, ako zastupovať záujmy ľudí na najvyšších postoch v Bruseli a ako presadzovať pozitívne a pokrokové zmeny v Únii, osobitne v oblasti modernizácie európskej ekonomiky a konvergencie,” uviedol Stanišev v správe pre médiá.
Správa bola vydaná po oficiálnom oznámení, že Timmermans sa stal jediným volebným kandidátom eurosocialistov.
Podľa Staniševa ide o významný posun, pokiaľ ide o voľbu top kandidáta európskych socialistov na možného šéfa budúcej Európskej komisie. Pripomenul, že PES pripravila otvorený proces nominácií pre volebného lídra a diskusie medzi členskými stranami. Tie prebehli pod vedením portugalského premiéra Antónia Costu a umožnili zjednotiť sa okolo silného kandidáta, ktorý zastupuje všetky strany a všetkých európskych občanov.
Stanišev zdôraznil, že obaja kandidáti – Šefčovič aj Timmermans – prispeli k pozitívnych diskusiám a predstavili svoje vízie o budúcnosti Európy.
“PES má vo Fransovi Timmermansovi silného spoločného kandidáta. Predstavuje zmenu smerovania pre Európu a do centra nášho volebného programu stavia hodnoty sociálnej spravodlivosti, rovnosti a udržateľnosti,” uviedol Stanišev.
Dodal, že Timmermans je v EÚ všeobecne uznávaný ako obranca zásad demokracie a právneho štátu a je známy aj ako bojovník za rovnosť a práva žien. “Som si istý, že Frans je tou osobou, ktorú potrebujeme, aby viedla boj proti škodám, ktoré boli spôsobené EÚ, a že vynaloží maximálne úsilie pre spojenie progresívnych síl v Európe v mene sociálnej, spravodlivej a demokratickej Európskej únie,” uviedol Stanišev.
 

Príspevok Šefčovič nepovedie eurosocialistov do volieb, podporuje Timmermansa zobrazený najskôr Hlavné správy.