Bratislava/Peking 6. mája 2019 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)

Eurokomisár Maroš Šefčovič, ktorý sa nedávno prebojoval do druhého kola prezidentských volieb na sociálnej sieti kritizoval spravodajský príspevok televízie Markíza, ktorá sa odvolávala na správu mimovládky Transparency International Slovensko o tom, že Šefčovič mal údajne najdrahšiu prezidentskú kampaň, napriek tomu, že kampaňoval len niekoľko týždňov, zatiaľ čo niektorí kandidáti boli prítomní v médiách či na bilboardoch už viac ako rok pred voľbami

Na snímke Maroš Šefčovič

Maroš Šefčovič uviedol, že TV Markíza vo svojom piatkovom spravodajstve odvysielala reportáž o stanovisku Transparency International Slovensko, podľa ktorej bola jeho prezidentská kampaň najnákladnejšia.

“Musím sa dôrazne ohradiť nielen voči tomuto záveru, ale aj voči tomu, že k medializácii došlo bez môjho stanoviska, ktoré sme televízii aj Transparency International Slovensko poskytli,” vysvetlil.

“Spomínaný záver považujem za neférový a nekorektný. Viacerí kandidáti spustili billboardovú aj online kampaň niekoľko mesiacov pred jej oficiálnym začiatkom, a preto moja kampaň jednoznačne nemohla byť najnákladnejšia,” uviedol Šefčovič, ktorý kandidoval s podporou strany Smer-SD.

Pri zostavovaní rebríčka je podľa neho potrebné porovnať všetky výdavky na kampaň vrátane tých mimo oficiálnej časti alebo tých, ktoré neboli priznané ako tretia strana.

“Zároveň na rozdiel od iných kandidátov som nemal žiadne výdavky na kampaň v roku 2018,” vysvetlil s tým, že napríklad víťazka volieb Zuzana Čaputová na svojom transparentnom účte deklaruje výdavky za rok 2018 vo výške 234.926,87 eur, pričom nie je jasné, v akej miere ich Transparency International Slovensko zahrnula do nákladov na kampaň.

“Na záver, považujem za vysoko tendenčné, že sa niektoré médiá snažia vytvoriť o mne mediálny obraz netransparentnosti. Ako člen Európskej komisie som presadil v Bruseli zavedenie registra transparetnosti a už vyše 10 rokov dodržiavam jeden z najprísnejších etických kódexov,” zdôraznil Šefčovič.

Fotka s Putinom a Jágrom

Šefčovič sa minulý týždeň zúčastnil summitu o Novej hodvábnej ceste v Číne, na ktorom chýbali najvyšší ústavní činitelia Slovenska, na rozdiel napríklad od Českej republiky, ktorú zastupoval prezident Miloš Zeman.

Podpredseda EK Šefčovič na sociálnej sieti zverejnil fotografiu s českým hokejistom Jaromírom Jágrom ako aj ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Napísal k tomu: “S Jaromírom Jágrom. Je v stovke najlepších hráčov v histórii zámorskej NHL a zároveň jej najproduktívnejším európskym hráčom. Skrátka legenda, aká sa rodí raz za čas. Obrovský rešpekt!”

“S ruským prezidentom Vladimírom Putinom. V Pekingu, na okraji summitu k Novej hodvábnej ceste, sme sa zhovárali o trojstranných rokovaniach, ktoré vediem s Ruskom a Ukrajinou o tranzite plynu do Európy.”

Jágr: Fotíte sa len s tým, kto má rovnaký názor na vec?

Hokejová hviezda Jaromír Jágr nedávno navštívil Čínu spolu s delegáciou prezidenta Miloša Zemana. Ten bol v krajine na oficiálnej štátnej návšteve. Jágr mal pomôcť s propagáciou hokeja pred zimnými OH, ktoré sa v Pekingu budú konať v roku 2022.

Tento hokejistov krok bol však nejednoznačne prijatý novinármi a užívateľmi sociálnych médií, rovnako ako spoločná fotografia s vedúcim prezidentskej kancelárie Vratislavom Mynářom. V rozhovore pre český Denník N sa Jágr k celej veci vyjadril s tým, že sa nezvykne fotiť len s ľuďmi, s ktorými má rovnaké politcké názory.

“Keď za vami niekto príde a požiada vás o fotku, vy sa ho budete pýtať na to, aký má názor? A až potom, keď bude mať rovnaký názor na veci ako vy, sa s ním vyfotíte? Tak to beriete? To vám prajem veľa šťastia. Ak budete slávna a budete sa takto fotiť, veľa toho nenafotíte,” zareagoval hokejista na otázku novinárky (viac v článku).

Zdroj