Brusel 2. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Európska únia bude pri presadzovaní cieľov parížskej klimatickej dohody naďalej spolupracovať s americkými mestami, firmami a občanmi, aj keď prezident USA Donald Trump oznámil, že jeho administratíva túto dohodu nepodporí.
Na snímke viceprezident pre energetickú úniu Európskej komisie Maroš Šefčovič

Podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič to uviedol dnes v rozhovore pre spravodajský portál Bloomberg. Priznal, že štvrtkové rozhodnutie amerického prezidenta “bolo veľkým rozčarovaním pre nás všetkých”.
“Parížska klimatická dohoda je medzinárodná dohoda, ktorá bola veľmi dlho a starostlivo pripravovaná, vyrokovaná, podpísaná a ratifikovaná, a už vošla do platnosti, takže nie je také jednoduché povedať: Tak dobre, my ju teraz jednoducho nebudeme rešpektovať,” odkázal Šefčovič do Washingtonu.
Na otázku, aké dôsledky môže mať rozhodnutie vlády USA pre americké firmy a podnikateľov, Šefčovič najskôr uviedol, že takýto postoj prichádza nevhod v dobe, keď sa snažíme o štvrtú technologickú revolúciu v podobe prechodu na čistú, zelenú ekonomiku.
Zdôraznil, že z dlhodobej perspektívy ide o “planetárnu chybu” a rozhodnutie americkej federálnej vlády ako keby vrátilo USA do čias druhej priemyselnej revolúcie založenej na využívaní fosílnych zdrojov.
Upozornil, že on v mene exekutívy EÚ rokuje a úzko spolupracuje s mnohými americkými mestami v rámci tzv. Globálneho konventu starostov a už podľa prvých reakcií guvernérov New Yorku, Kalifornie či Washingtonu je zrejmé, že Američania a americké firmy dobre vedia, že dnes je v kurze prechod na nové druhy energií – veternú a slnečnú – a že tento sektor vytvára nové pracovné miesta a je symbolom budúceho rozvoja.
“Pevne verím, že americké mestá, americkí občania a podniky posunú Spojené štáty správnym smerom aj napriek rozhodnutiu ich federálnej vlády,” uviedol Šefčovič v závere.
Slovenský eurokomisár už v stredu počas stretnutia s novinármi v Bruseli pripomenul, že pre EÚ je parížska klimatická dohoda záväzná a nemá v tomto smere žiadny “plán B”, lebo nemá po ruke žiadnu inú “planétu B”.