Düsseldorf/Viedeň 21. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Ronald Zak)

Šéf rakúskej diplomacie Sebastian Kurz netajil vo vyjadreniach pre nemecký ekonomický denník Handelsblatt znepokojenie v súvislosti s rastúcim vplyvom Turecka, ale a Saudskej Arábie v krajinách západného Balkánu.
Na snímke Sebastian Kurz

Podľa jeho slov “sa napríklad v Sarajeve a v Prištine platí ženám za to, že vychádzajú do ulíc plne zahalené” a menia tak celkový vzhľad miest. “Nemali by sme sa na to pozerať nečinne,” poznamenal rakúsky minister zahraničných vecí a líder Rakúskej ľudovej strany (ÖVP).
Sebastian Kurz volá v tejto súvislosti po urýchlení procesu približovania krajín spomínaného regiónu k Európskej únii, čo by podľa jeho názoru udržalo Turecko a ďalšie štáty v šachu. “EÚ síce otriasajú v súčasnosti výzvy ako brexit, migračná kríza alebo islamistický teror, avšak západný Balkán by sme nemali stratiť z očí, zdôraznil člen rakúskej spolkovej vlády.
Podľa jeho slov treba v tomto regióne, takom dôležitom pre Úniu, aj naďalej zohrávať aktívnu úlohu, podporovať reformy a boj proti radikalizácii a ponúknuť vierohodnú perspektívu v EÚ.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.