Šéf WTO varoval pred nebezpečnými dôsledkami obchodnej vojny pre ekonomiku

Washington 6. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)
 
V globálnej obchodnej vojne každý prehrá, varoval v stredu (5.12.) generálny riaditeľ Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Roberto Azevedo

Na snímke generálny riaditeľ Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Roberto Azevedo

Azevedo po útokoch amerického prezidenta Donalda Trumpa na WTO uznal, že sú potrebné reformy, ale odmietol kritiku, že obchod je hlavnou príčinou straty pracovných miest.
Šéf WTO zároveň privítal záväzok skupiny G20, počas víkendového summitu v Buenos Aires, o reforme WTO, aby bola schopná lepšie riadiť moderný obchodný systém. Sám uznal, že “systém môže byť lepší”.
Ale keďže administratíva prezidenta Trumpa agresívne zaviedla represívne clá proti svojim obchodným partnerom, najmä proti Číne, s cieľom znížiť obchodný deficit USA, Azevedo pripomenul, že je potrebné “vzdať sa myšlienky na nulovú bilanciu”, teda obchod bez deficitov.
Z medzinárodného obchodu môže mať každý prospech, povedal. Privítal tiež 90-dňové prímerie v spore medzi USA a Čínou a ich záväzok dosiahnuť dohodu o zmiernení konfliktu medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta.
Ďalšia eskalácia tohto sporu by podkopala zotavovanie globálneho hospodárstva. Výsledkom by bolo spomalenie obchodu a ekonomiky, pričom všetky krajiny, bez výnimiek, by v globálnej obchodnej vojne utrpeli straty, zdôraznil Azevedo.
Ekonomické zmeny vyvolávajú nervozitu, ale za stratou väčšiny pracovných miest sú skôr technologické zmeny než obchod, odkázal šéf WTO.
Obchod je “motorom rastu, produktivity, inovácie a tvorby nových pracovných miest”, dodal.
Administratíva prezidenta Trumpa blokuje fungovanie arbitrážneho systému WTO. Azevedo preto znova poukázal na nebezpečenstvo tejto cesty a upozornil, že by mohla ohroziť WTO. Dodal však, že po dohode G20 sa domnieva, že je to príležitosť na obnovenie obchodného systému.
 
Príspevok Šéf WTO varoval pred nebezpečnými dôsledkami obchodnej vojny pre ekonomiku zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)