Ženeva 22. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Tsvangirayi Mukwazhi)

Mugabe prišiel o post vyslanca dobrej vôle WHO menej ako týždeň po svojom vymenoví
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) rýchlo zareagovala na medzinárodnú kritiku, ktorú vyvolalo vymenovanie prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho za vyslanca dobrej vôle. WHO preto v nedeľu rozhodla o odvolaní Mugabeho z tohto postu, informovala agentúra AP.
Na snímke zimbabwiansky prezident Robert Mugabe

Mugabe prišiel o post vyslanca dobrej vôle WHO menej ako týždeň po svojom vymenoví.
Generálny riaditeľ WHO, Etiópčan Tedros Adhanom Ghebreyesus, ktorý je prvým Afričanom v čele organizácie, ešte v sobotu uviedol, že si vypočul obavy a preto prehodnotí svoje rozhodnutie v súlade s hodnotami WHO.
Mugabe (93) je už dlho terčom domácej kritiky za to, že za lekárskou starostlivosťou cestuje do zahraničia, zatiaľ čo ekonomika jeho krajiny upadá. Okrem toho čelí americkým sankciám v súvislosti s porušovaním ľudských práv.
“Toto vymenovanie je zjavne v rozpore s ideálmi OSN o rešpektovaní ľudských práv a ľudskej dôstojnosti,” reagovalo na rozhodnutie WHO americké ministerstvo zahraničných vecí.
Riaditeľ britskej charitatívnej nadácie Jeremy Farrar konštatoval, že “Mugabe zlyhal v každom ohľade, aby zastupoval hodnoty, ktorá zastáva WHO”.
Írsky minister zdravotníctva Simon Harris označil vymenovanie Mugabeho za “neprístojné a bizarné”.
Kenneth Roth, výkonný riaditeľ ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch (HRW), poznamenal, že korupcia za Mugabeho vlády zdecimovala zdravotnú starostlivosť v Zimbabwe.
V podobnom duchu reagovalo množstvo ďalších zdravotníckych a ľudskoprávnych organizácií.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.