Moskva 25. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Uliana Solovyova)
 
Izraelskí piloti vedeli, že ich má v hľadáčiku sýrsky komplex S-200, a ak sa neobrátili, znamená to, že zámerne provokovali ruský Il-20, vyhlásil šéf výboru pre obranu Rady federácie a bývalý veliteľ VKS Viktor Bondarev

Na snímke Viktor Bondarev

“Piloti majú v kokpite lietadla informácie o tom, že sú ožarovaní, to znamená, že ich sleduje protivzdušná obrana, či už funguje v detekčnin režime, sprievodnom alebo v režime spustenia. Izraelskí letci museli vedieť, že funguje S-200 vzdušnej obrany Sýrie a mali obrátiť lietadlá potom, čo boli detekovaní, uviedol Bondarev.
Ale keďže to neurobili, nasleduje záver, že “zámerne išli do zóny zásahu a vystavili nebezpečenstvu naše lietadlo,” zdôraznil senátor.
“Preto naše akcie, ktoré budú teraz vedené k ochrane ruského vojenského kontingentu, sú reakciou na ich nepriateľské kroky,” uviedol Bondarev.
Bondarev povedal, že ako pilot, ktorý riadil protivzdušnú obranu v krajine, vie, čo sú zač komplexy S-300, ktoré Rusko dodá Sýrii.
“Neútočím na niekoho, nikoho neohrozíte, ale nikomu neodporúčam sa ocitnúť v zóne zásahu týchto systémov protivzdušnej obrany. Dovoľovali sme všetko na území Sýrie, keď bol vedený boj proti teroristom. Ale keď začali konať proti nám, musíme sa brániť proti ďalším nepriateľským krokom,” zdôraznil.
 
Príspevok Šéf výboru pre obranu Rady federácie Ruska: Izraelskí piloti v Sýrii zámerne provokovali zobrazený najskôr Hlavné správy.