Berlín 9. júna 2019 (HSP/Roman Bednár/Foto:SITA/AP/DPA-Sebastian Willnow)

Ministerský predseda Saska Michael Kretschmer z CDU sa stretol s Vladimírom Putinom v Petrohrade. Pri tejto príležitosti sa jasne vyslovil za zrušenie sankcií proti Rusku. Za to sa mu dostalo veľkej kritiky v Nemecku, najmä z domovskej strany CDU. Tu sa ozývali predovšetkým tí, ktorí majú blízko ku kancelárke.

Na snímke vpravo Michael Kretschmer

Kretschmer povedal: „Rusko je strategicky dôležitým partnerom a ak chceme mať s ním lepšie vzťahy, tak potrebujeme ukončiť sankcie. A musíme urobiť všetko preto, aby si Moskva udržala proeurópsku orientáciu a sa nepreorientovala na Čínu a Indiu.“

Jeho sympatie k Rusku sú už dávnejšie známe. A známe je aj to, že v minulosti sa už viackrát vyjadril kriticky na adresu kancelárky.

Kretschmerovi bolo vyčítané, že škodí zahranično-politickým záujmom Nemecka. Proti Kretschmerovi sa postavila aj šéfka CDU Annegret Kramp-Karrenbauer:

“Sankcie sú len dôsledok ruskej anexie Krymu a jeho agresívneho správania sa na východe Ukrajiny. Pokiaľ sa to nezmení, tak nebudú sankcie zrušené.“

Kretschmera však kritika vôbec neovplyvnila a po návrte z Ruska znova zopakoval to, čo o sankciách vyhlásil v Petrohrade a ešte k tomu dodal:

„V Petrohrade na hospodárskom fóre nám Vladimír Putin ponúkol svoju ruku. My jeho podávanú ruku musíme bezpodmienečne prijať. Naše sankcie proti Rusku škodia aj našej ekonomike a predovšetkým aj celej východonemeckej a v jej rámci obzvlášť aj saskej ekonomike.“

Roman Bednár

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj