Londýn 13. marca 2017 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)

John Allan, šéf najväčšej siete supermarketov Tesco v Británii, bol donútený objasniť svoju poznámku, že „bieli muži teraz musia pracovať viac ako menšiny alebo ženy, aby získali miesto v správnej rade.“

Ilustračné foto

„Ak ste žena alebo člen etnickej skupiny, alebo najlepšie oboje, tak je to pre vás extrémne priaznivé obdobie,“ povedal Allan počas konferencie maloobchodníkov Retail Week Live.

„Tisíc rokov mali tieto pracovné pozície muži, no kyvadlo sa nachýlilo veľmi signifikantne opačným smerom, a bude to tak zrejme aj v najbližšej budúcnosti. Keď ste biely muž, tak ste teraz ohrozený druh a budete musieť pracovať dvakrát tak ťažko.“

Poslankyňa Yvette Cooper uviedla, že na Allanov komentár „nemá slov“ a Sophie Walker z organizácie Rovnosť Žien (Women´s Equality) vyzýva k bojkotu supermarketu, ktorý ma len v Británii 3 000 prevádzok a v predstavenstve Tesca je 9 bielych mužov a 3 biele ženy.

“Vyzývame predstavenstvo Tesca, aby zaviedlo medzi svoje priority diverzifikovanie členov rady a stanovilo jasné ciele a kroky, na ich uskutočnenie,“ poskytla vyjadrenie skupina tzv. Pochodu Žien v Londýne.

„Ako spotrebitelia máme veľkú silu a môžeme uplatniť svoju slobodu nakupovať inde, aby sme podporili ženy a lokálnych obchodníkov. Povzbudzujeme všetkých našich podporovateľov, aby tak urobili.“

Allan uviedol pre Guardian, že bol zle pochopený. Vysvetľoval, že najväčšie britské spoločnosti sa snažia náborovať viac žien do pozícií predstavenstva, hlavne ako ne-výkonné riaditeľky, ktoré majú dôležité slovo v politike spoločnosti bez toho, aby boli zaangažované v praktickom manažmente.

„Hovoril som k skupine uchádzačov o ne-výkonné funkcie, kde bolo viacero žien. Chcel som ich povzbudiť, a preto som použil trochu prifarbený spôsob reči. A myslím, že obecenstvo sa bavilo a páčilo sa im to,“ uviedol na svoju obranu 68 ročný Allan, ktorý je sám v ne-výkonnej funkcii v predstavenstve.

„Myslel som to humorne, trochu ako hyperbolu – zveličenie. Samozrejme, bieli muži nie sú ohrozeným druhom, ale v podstate mi išlo o zdôraznenie opaku, že teraz majú ženy a minority výbornú príležitosť vstúpiť do biznisu.“

Štatistika ukazuje, že viac ako 26% “ne-výkonných” a 10% z výkonných funkcií riaditeliek v predstavenstvách zo spoločností FTSE 100 predstavujú ženy. 8% patrí etnickým menšinám.

Viktória Dandárová