Sevilla/Berlín 7. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:Alfonso Dastis Twitter)
 
Kauza Puigdemont sa môže stať skúškou pevnosti nemecko-španielskych vzťahov.
Španielsky minister zahraničných vecí Alfonso Dastis v sobotu počas zjazdu vládnej Ľudovej strany premiéra Mariana Rajoya v Seville kriticky hovoril o uznanlivých slovách nemeckej spolkovej ministerky spravodlivosti Katariny Barleyovej na margo postupu nemeckej justície v tomto prípade a označil ich za “nešťastné výroky”.

Na snímke Alfonso Dastis

“Myslíme si, že komentáre k rozhodnutiam sudcov nie sú v tomto čase vhodné,” vyhlásil Dastis podľa tlačovej agentúry DPA pred novinármi.
Barleyová predtým privítala postup Vrchného krajinského súdu so sídlom v Schleswigu, ktorý viedol k prepusteniu na kauciu lídra katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta. Súd, ako je známe, súčasne označil za neprípustné prípadné vydanie Katalánca do Španielska v súvislosti s podozrením z trestného činu vzbury.
Nominantka Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), ktorá stojí vo vládnom kabinete kancelárky Angely Merkelovej na čele rezortu spravodlivosti, označila rozhodnutie sudcov v Schleswigu pre mienkotvorný denník Süddeutsche Zeitung za “absolútne správne” a dodala, že ho v tejto forme “očakávala”. Súčasne poznamenala, že je teraz na Španielsku, aby preukázalo, čím sa Puigdemont mal previniť, ak čelí podozreniu zo sprenevery. “A to nebude jednoduché,” konštatovala nemecká ministerka.
Líder katalánskych separatistov Carles Puigdemont vyzval v sobotu španielsku vládu na politický dialóg. Učinil tak vo svojom prvom verejnom vystúpení po piatkovom prepustení na kauciu z väzenského zariadenia v Neumünstri v nemeckej spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko, a to v hlavnom meste Nemecka Berlíne.
Puigdemont, ktorý poďakoval za podporu, zároveň apeloval na španielsku vládu v Madride, aby preukázala rešpekt voči demokracii a zdôraznil nutnosť vzniku katalánskej regionálnej vlády v súlade s platnou legislatívou.
Katalánsky činiteľ pripomenul, že v Španielsku je naďalej väznených viacero jeho kolegov a dodal, že nemôžu vykonávať svoje funkcie z poverenia ľudu, pretože im v tom bráni španielska vláda.
Puigdemont chce podľa vlastných slov na tlačovej konferencii zostať najskôr v Berlíne, respektíve na nemeckom území, a to až do ukončenia procesného postupu tamojších úradov. Následne by sa chcel vrátiť do Belgicka a ako formuloval, chcel by sa vrátiť k normálnemu životu.
Politik z Barcelony, ktorý avizoval, že mieni aj naďalej bojovať za svoju krajinu, sa vyslovil za sprostredkovanie medzinárodného spoločenstva v spore o budúcnosť Katalánska.
“Myslím si, že krajina potrebuje kohosi, kto bude vystupovať ako sprostredkovateľ,” formuloval a na ilustráciu uviedol, že by to mohli byť tak štáty ako aj medzinárodné organizácie. Konflikt by sa mal vyriešiť politickými prostriedkami, zdôraznil.
 
Príspevok Šéf španielskej diplomacie kritizoval výroky nemeckej ministerky spravodlivosti zobrazený najskôr Hlavné správy.