Varšava 21. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alik Keplicz)

Vodca poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski dnes povedal, že ponúka opozícii dialóg, aby sa vyriešila parlamentná kríza v krajine. Pokus opozície blokovať prácu parlamentu označil za prechodnú komplikáciu na “ceste k lepšiemu Poľsku”

Na snímke vodca poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski a poľská premiérka Beata Szydlová

Na snímke vodca poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski a poľská premiérka Beata Szydlová

“Chceme oznámiť verejnosti, ale tiež opozícii, niečo, čo je možné označiť za pozitívny signál – ponúkanú ruku na dialóg,” citovala slová Kaczyňského na dnešnej tlačovej konferencii poľská tlačová agentúra PAP.

Kaczyňski vyjadril nádej, že “táto ruka ponúknutá vo sviatočnom čase nebude odmietnutá a že sa Poľsko rýchlo vráti k normálu”, normálnej politickej polemike, “čo je niečo, čomu sa nemožno vyhnúť”.

“Zmeny v Poľsku sú naozaj ďalekosiahle. Veríme, že sú nevyhnutné. Naši oponenti majú rozdielny názor,” povedal Kaczyňski. “Ale aj keby tieto nezhody boli veľmi ďalekosiahle, malo by to byť všetko urobené v rámci princípu rešpektovania zákona, v oboch prípadoch: to sa týka parlamentných obmedzení a pravidiel regulujúcich všetok sociálny život a potom tohto procesu, ktorý aj keď zložitý, bude mať pozitívny vplyv na Poľsko.”

Kaczyňski tiež naznačil, že vodca opozície “by mal mať isté práva a privilégiá”, aby mohli byť v pokoji prezentované prvky pozitívnej kritiky či vyslovené iné názory. PiS navrhuje nové usporiadanie, na základe ktorého by rokovania parlamentu určitý počet dní riadila opozícia.

Politická kríza v Poľsku však pokračuje. Predstavitelia opozície vyhlásili, že budú pokračovať v blokovaní rokovania Sejmu cez nadchádzajúce vianočné a novoročné sviatky.

Vodca opozičnej strany Občianska platforma (PO) Grzegorz Schetyna dnes podľa agentúry AP povedal, že protestujúci poslanci zostanú vnútri hlavnej rokovacej sály parlamentu až do 11. januára, keď by sa parlament mal vrátiť po sviatkovej prestávke.

Protestujú proti krokom PiS, ktoré považujú za nedemokratické. Kaczyňski povedal, že správanie sa rebelujúcich poslancov je “trestného rázu”, a vyzval ich na rešpektovanie zákona.

Agentúra PAP dnes tiež oznámila, že prezident Andrzej Duda vymenoval Juliu Przylebskú za novú predsedníčku ústavného súdu.

Sudcovia Przylebská a Marius Muszyňski boli nedávno nominovaní na uvoľnenú funkciu valným zhromaždením súdu. Deväťročný mandát sudcu Andrzeja Rzepliňského, ktorý bol od roku 2010 predsedom súdu, sa skončil v pondelok.

Prezident následne vymenoval sudkyňu Przylebskú za úradujúcu predsedníčku súdu. Za sudkyňu ústavného súdu ju Sejm zvolil v decembri 2015, keď súčasne zložila do rúk prezidenta sľub, píše PAP.