Bratislava 30. septembra 2019 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

Odborári z OZ KOVO vyjdú v stredu pred Úrad vlády, aby podporili požiadavku Konfederácie odborových zväzov zvýšiť minimálnu mzdu na 607 eur. Oznámil to v piatok predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna. Vyjadril sa aj k situácii v US Steel

Na snímke predseda odborového zväzu (OZ) KOVO Emil Machyna

Na piatkovej tlačovej konferencii informoval predseda Rady Odborového zväzu (OZ) KOVO Emil Machyna, že OZ KOVO organizuje v stredu 2. októbra verejné zhromaždenie na podporu požiadavky Konfederácie odborových zväzov (KOZ) zvýšiť minimálnu mzdu na 607 eur. Zhromaždenia sa zúčastnia „Kováci“ zo všetkých kútov Slovenska.

Verejné zhromaždenie sa začne o desiatej hodine pred sídlom KOZ SR na Odborárskom námestí a následne sa odborári organizovane presunú na Námestie slobody pred Úrad vlády SR. Cieľom akcie je odkázať vláde, že im odborári držia palce v snahe dať človeka na prvé miesto. Chcú zároveň vládu požiadať, aby ešte zvážila zvýšenie navrhovanej sumy 580 eur, pretože podľa odborárov Slovensko má predpoklady zvýšiť minimálnu mzdu až na 607 eur. „Áno, nepopierame, že máme na Slovensku pokles rastu HDP na dve percentá, ale strašiť týmto ľudí je nezodpovedné, lebo niektoré krajiny by aj za túto výšku rastu HDP boli vďačné,“ uviedol Machyna.

„Preto chceme zorganizovať pochod našich funkcionárov, ktorí zastupujú cca 180 tisíc zamestnancov po celom Slovensku. Máme približne 430 základných organizácií a z každej chceme, aby prišli dvaja ľudia. Teda z našich radov očakávame účasť približne 800 ľudí, dúfame však, že sa pridajú aj iné odborové zväzy,“ povedal.

Na margo rečí kritikov o tom, že v dôsledku takýchto opatrení by Slovensko mohlo skrachovať, Machyna poukázal na to, že potom by mali skrachovať aj iné krajiny, najmä v západnej Európe, kde je minimálna mzda oveľa vyššia než u nás. „Najväčší kapitál pre zamestnávateľa je predsa človek. Ak chceme byť konkurencieschopní, musíme ľuďom zaplatiť. Toto je najdôležitejšia vec, ktorú si musia zamestnávatelia uvedomiť,“ zdôraznil Machyna.

Zaujímal nás názor predsedu Rady OZ KOVO na aktuálne dianie v košických US Steel, kde vedenie chystá hromadné prepúšťanie až 2500 ľudí. Vraj sú zlé časy. A pritom generálny riaditeľ US Steel má plat ako tých 2500 slovenských zamestnancov – nie ako každý z nich, ale ako všetci spolu…

Hlavné správy: Generálny riaditeľ US Steel v Košiciach má ročný plat vo výške niekoľkých miliónov eur, šéf tej firmy v zámorí ešte rádovo viac. A pritom tá firma ide prepúšťať tisíce ľudí. Nie je to nemorálne? Nemyslíte si, ak je reč o minimálnej mzde, či by nebolo rozumné rozmýšľať aj o maximálnej mzde? 

Machyna: „My rešpektujeme, akým spôsobom firmy odmeňujú svojich manažérov, ale budeme bojovať za ľudí, aby aj oni dostali, čo si zaslúžia. A ak firma má veľké peniaze na manažment, tak musí nájsť veľké peniaze aj pre ľudí. To je náš odkaz. My nechceme rozhodovať o výške platu manažéra – ak ozaj odvedie dobrú prácu, ak tá firma rastie, tak je to v poriadku. Ale firmy by sa mali pripravovať na zlé časy a investovať. Ak firma vyberá kompletne všetko, čo sa vybrať dá, vrátane EBITDA (zisk ešte pred zdanením, úrokmi a odpismi) a firme, aby mala likviditu na prekonanie zlých časov, ponechá len minimálnu sumu, tak to je zlá stratégia.

My nebudeme konkurencieschopní, ak nebudeme mať vysoké kapitálové investície. Toto je odkaz pre každú firmu: musí investovať, myslieť na zajtrajšok, a nie len šetriť na ľuďoch. Musí mať aj perspektívu ako ísť ďalej a ako dosiahnuť taký ekonomický efekt, ktorý ju udrží na tej úrovni, ktorá dokáže byť konkurencieschopná nielen v dobrých, ale aj v zlých časoch.“

Hlavné správy: Ako vnímate situáciu v US Steel?

Machyna: „Situácia je vážna, je tam veľký investičný dlh. Ale šanca vždy je, ak je úprimná snaha problémy riešiť. Aj my robíme čo sa dá, boli sme na vláde, odovzdáme petíciu, ideme teraz do Bruselu rokovať s pánom Šefčovičom, aby niektoré veci, ktoré sa dajú urobiť – a nielen pre US Steel, ale pre celé hutníctvo, lebo tam je aj Žiar nad Hronom, Podbrezová, Oravské ferozliatinové závody a ďalšie – aby v rámci možností pomohli, aby sa tento priemysel udržal. Lebo inak by to bola pre tie regióny tvrdá rana, pre ľudí, ekonomiku aj zamestnanosť. Ale bez investovania, konkurencieschopnosti firiem sa to bude veľmi ťažko riešiť. Nemôže to byť len z prostriedkov štátu alebo z prostriedkov EÚ. To je strašne málo, to sú len doplnkové zdroje, ktoré tým firmám môžu trošku pomôcť, aby nemali príliš veľké náklady. Ale ak sa táto časť dlhodobo zanedbá, tak je to veľký problém.“

Hlavné správy: Je tam údajne miliarda investičného dlhu. Má tá firma vôbec ešte šancu s takouto ťažkou východiskovou pozíciou v dnešnej tvrdej konkurencii? Aké vidíte realistické riešenie tejto situácie?

Machyna: „Keď sú ľudia šikovní a myslia to vážne, a keď vydržia – lebo biznis je o tom, že treba vydržať a veriť si – tak vždy šanca je. Ale ak nie, tak potom šanca nie je. Je to vždy o dôvere: o dôvere v trh, o dôvere v ľudí, o dôvere v to, čo robím. Ak tomu verím, tak do toho musím investovať, a ak tomu neverím, tak investovať nebudem. My nevieme, aké majú US Steel strategické zámery, ale verím tomu, že to chcú robiť seriózne, tak aby zabezpečili ľuďom prácu a majiteľom primeraný zisk. Zdôrazňujem: primeraný. Zvyšok by sa mal investovať, aby zostali konkurencieschopní. Bez toho to nepôjde.“

Ivan Lehotský

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj