New York 31. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Keystone-Christophe Bott)
 
Generálny tajomník OSN António Guterres informoval Bezpečnostnú radu OSN o svojom zámere vymenovať za svojho splnomocnenca pre Sýriu nórskeho diplomata Geira Pedersena. Informovala o tom v stredu agentúra AP

Na snímke enerálny tajomník OSN António Guterres

Pedersen je v súčasnosti nórskym veľvyslancom v Číne a predtým slúžil ako veľvyslanec Nórska pri OSN.
Guterres v liste adresovanom Bezpečnostnej rade OSN uvádza, že Pedersen poskytne “sprostredkovateľské služby” zamerané na ukončenie sedem rokov trvajúcej vojny v Sýrii a povedie úsilie OSN o uľahčenie “inkluzívneho a dôveryhodného politického riešenia, ktoré spĺňa demokratické ašpirácie sýrskeho ľudu”.
Generálny tajomník OSN zároveň vyzval medzinárodné spoločenstvo a sýrsku vládu, aby vyjadrili Pedersenovi “jednotnú a neochvejnú podporu”.
Pedersen tak vystrieda Staffana de Misturu, ktorý 17. októbra oznámil, že koncom novembra odstúpi zo svojej funkcie. Dôvody svojho rozhodnutia opísal ako “čisto osobné”.
Taliansko-švédskeho diplomata de Misturu vymenoval za medzinárodného vyjednávača v sýrskom konflikte v júli 2014 vtedajší generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Vo funkcii nahradil Alžírčana Lachdara Brahímího.
 
Príspevok Šéf OSN vymenuje za svojho splnomocnenca pre Sýriu nórskeho diplomata zobrazený najskôr Hlavné správy.