Johannesburg 11. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)

V africkej krajine eskalovali nepokoje

Generálny tajomník OSN António Guterres plánuje posilniť mierovú misiu OSN v Konžskej demokratickej republike (KDR) o ďalších 320 príslušníkov mierových jednotiek po tom, ako v tejto africkej krajine eskalovali nepokoje.

Na snímke generálny tajomník OSN António Guterres

Najnovšia správa šéfa OSN, ktorú dostala k nahliadnutiu agentúra AP, upozorňuje na ohrozenie dodržania politickej dohody medzi opozíciou a vládnou stranou, ktorá počíta s konaním prezidentských volieb ešte v tomto roku.

V KDR došlo od decembra k vyhroteniu násilia po tom, ako sa dlhoročný prezident Joseph Kabila odmietol vzdať prezidentskej funkcie aj po skončení svojho druhého mandátu, čo je v rozpore s tamojšou ústavou. Vláda následne odložila termín volieb s tým, že prípravy na ne sa ešte neskončili.

Guterres uvádza, že ďalší príslušníci mierovej misie pomôžu “udržať politický proces”.

Pokojné odovzdanie moci táto stredoafrická krajina nezažila ešte ani raz od získania svojej nezávislosti v roku 1960.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.