New York 17. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bebeto Matthews)

Generálny tajomník OSN António Guterres kritizoval v stredu amerického prezidenta Donalda Trumpa za to, že pohrozil možnou vojenskou intervenciou v politickou krízou zmietanej Venezuele. Súčasne odsúdil autoritatívne metódy venezuelského prezidenta Nicolása Madura, informovala agentúra AP
Na snímke generálny tajomník OSN António Guterres

“Latinská Amerika počas uplynulých desaťročí úspešne zápasila o to, aby sa zbavila zahraničných intervencií a autoritárstva… Treba preto zaistiť, aby sa toto dedičstvo zachovalo, predovšetkým vo Venezuele, a to v oboch spomínaných aspektoch,” vyhlásil Guterres.
Generálny tajomník kritizoval venezuelského prezidenta za vytvorenie nového ústavodarného zhromaždenia namiesto regulárne zvoleného parlamentu, ktorý kontroluje opozícia. Vyzval pritom obe strany, aby sa vrátili k rokovaniam, ktoré sú podľa neho jedinou cestou k upokojeniu vyhrotenej situácie vo Venezuele. Podporil pritom úsilie medzinárodných a regionálnych vyjednávačov, ktorí sa snažia sprostredkovať riešenie venezuelskej krízy.
Donald Trump sa minulý piatok vyjadril, že ohľadne krízy vo Venezuele nevylučuje ani vojenskú možnosť, bližšie ju však nešpecifikoval. Caracas toto vyjadrenie označil za vojnové štvanie ohrozujúce stabilitu celej Latinskej Ameriky.
Od apríla prebiehajú vo Venezuele krvavé protivládne protesty, ktoré si doteraz vyžiadali najmenej 120 mŕtvych.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.