Viedeň 29. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:Thomas Greminger Twitter)
 
Súčasná bezpečnostná situácia v Európe je podľa generálneho tajomníka Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Thomasa Gremingera dôvodom na obavy. Nechcená eskalácia napätia v dôsledku vojenského incidentu je “veľmi reálnym rizikom”, uviedol vo vyjadrení pre nemeckú iniciatívu Tváre demokracie, ktoré citovala v utorok tlačová agentúra DPA

Na snímke Thomas Greminger

Greminger sa vyslovil okrem iného za väčšiu otvorenosť pri vojenských cvičeniach, predovšetkým v prihraničných oblastiach, čo však širšie nerozviedol. Jednotlivé štáty majú podľa neho v zásade právo na manévre, ale “pre minimalizáciu rizík a budovanie dôvery sú rozhodujúce zdržanlivosť, predvídateľnosť a transparentnosť”.
Švajčiarsky diplomat Greminger stojí na čele 57-člennej OBSE so sídlom vo Viedni, ktorá je označovaná za najväčšiu regionálnu bezpečnostnú organizáciu na svete. Jej členmi sú krajiny Európy, Severnej Ameriky i Ázie. Predsedajúcou krajinou je v roku 2019 Slovensko, ktorého minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák plní funkciu úradujúceho predsedu.
Šéf slovenskej diplomacie informoval v utorok v Bruseli o prioritách slovenského predsedníctva na pôde Severoatlantickej rady, hlavného politického orgánu NATO.
 
Príspevok Šéf OBSE má obavy z nechcenej eskalácie napätia v Európe zobrazený najskôr Hlavné správy.