Jokohama 9. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jae C. Hong)

Šéf Nissan Motor Hiroto Saikawa odstupuje zo svojho postu. V pondelok o tom informovala japonská automobilka po stretnutí správnej rady

Na snímke Hiroto Saikawa

Saikawa, ktorý tvrdo kritizoval bývalého šéfa aliancie Renault -Nissan – Mitsubishi Carlosa Ghosna pre obvinenia z finančných machinácií, odchádza s platnosťou od budúceho pondelka (16. 9.) po tom, čo priznal, že prijal podozrivé platby. Vnútorné vyšetrovanie Nissanu ukázalo, že Saikawa dostal o desiatky miliónov jenov vyššie bonusy, než mal vzhľadom na výsledky firmy. Saikawa poprel, že to bol úmysel, a prisľúbil vrátenie peňazí.

Saikawa už predtým signalizoval, že je pripravený odstúpiť. Teraz ho správna rada vyzvala, aby s platnosťou od budúceho pondelka odstúpil z čela predstavenstva, s čím Saikawa súhlasil. Jeho nástupca by sa mal nájsť do konca októbra.

Nissan sa po vyhodení Ghosna ocitol v kríze. Japonská automobilka po prudkom prepade zisku koncom júla oznámila, že chce zrušiť približne každé 11. pracovné miesto.

Renault, v ktorom má podiel francúzsky štát, vlastní 43,4 % v Nissane. Nissan vlastní 34 % v Mitsubishi a 15 % v Renaulte, kde však nemá žiadne hlasovacie práva. Renault sa snaží o fúziu s Nissanom, čo však nové vedenie japonskej automobilky doteraz odmietalo.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj