Berlín 2. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Miguel Villagran)

Spolupredseda nemeckej strany Zelených Cem Özdemir dnes kritizoval použitie sily proti hlasujúcim v nedeľnom referende o nezávislosti Katalánska. Informovala o tom agentúra AP.
Na snímke Cem Özdemir

Özdemir, ktorého meno sa v médiách spomína v súvislosti s kandidatúrou na post ministra zahraničných vecí v novej nemeckej vláde, pre agentúru DPA uviedol, že “masívna policajná akcia proti ľuďom, ktorí chceli hlasovať, je chybou”. Upozornil, že násilie “politický problém len zväčší”.
Özdemir súčasne apeloval, aby od španielskeho premiéra Mariana Rajoya prišla seriózna ponuka na dialóg s katalánskym vedením. Navrhol tiež, aby rokovania medzi Madridom a Barcelonou sprostredkúvala Európska komisia.
Agentúra AP pripomenula, že nemecká kancelárka Angela Merkelová sa zatiaľ k násilnostiam, ktoré sprevádzali referendum v Katalánsku, a k jeho výsledku, verejne nevyjadrila.
Regionálna katalánska vláda v noci nadnes deklarovala, že za odštiepenie sa regiónu od Španielska sa v referende vyslovilo 90 percent hlasujúcich. Španielsko však toto referendum označilo za protizákonné a ilegálne.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.