Berlín 27. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)
 
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas odcestoval v utorok do New Yorku, kde mieni lobovať za svoju krajinu pri voľbe nestálych členov Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN).

Na snímke nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas

Šéf nemeckej diplomacie sa v stredu stretne v sídelnom meste svetovej organizácie s jej generálnym tajomníkom Antóniom Gutteresom, ako aj s veľvyslancami viacerých štátov akreditovanými pri OSN, informovala agentúra DPA.
Voľba nestálych členov BR OSN sa uskutoční 8. júna. O kreslo člena tohto grémia na dva roky zo skupiny západoeurópskych a iných štátov sa okrem Nemecka mienia uchádzať ešte Belgicko a Izrael.
V BR OSN sú stálymi členmi s právom veta Spojené štáty, Rusko, Čína, Veľká Británia a Francúzsko, ostávajúcich desať kresiel patrí nestálym členom s dvojročným prechodným mandátom.
Nemecko sa o túto pozíciu uchádza každých osem rokov. Naposledy patrilo medzi nestálych členov BR OSN v rokoch 2011-2012.
 
Príspevok Šéf nemeckej diplomacie Maas bude lobovať v New Yorku za kreslo v Bezpečnostnej rade OSN zobrazený najskôr Hlavné správy.