Brusel 8. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:der Freitag Twitter)

Šéf nemeckého inštitútu pre výskum ekonomiky DIW Marcel Fratzscher varuje pred ďalším odložením brexitu

Na snímke Marcel Fratzscher

“Za riziko aktuálne považujem neistotu,” uviedol Fratzscher v rozhovore pre agentúru DPA. “Radšej hrozný koniec, ako hrôzu bez konca, radšej teraz tvrdý brexit, ako prerušenú partiu, ktorá sa ešte bude naťahovať jeden alebo dva roky.”

Britský parlament požaduje ďalšie odloženie brexitu naplánovaného na 31. októbra do konca januára. Ak by Londýn o to požiadal, mohla by mu Európska únia (EÚ) vyhovieť. Podľa Fratzschera sa už teraz z dôvodu neistoty znížil nemecký export do Veľkej Británie a Írska. “Keď konečne bude jasno a firmy budú vedieť, čo majú očakávať, dokážu sa tomu prispôsobiť.”

Nemecké firmy sa už teraz preorientovávajú. Aj bez dohody o brexite budú clá v obchode s Britániou podľa šéfa DIW zvládnuteľné a chaosu na hraniciach sa dá predísť. “Nemusí prísť k chaosu, to nie je v záujme EÚ ani Británie.” Dodal, že už neplatí ani argument, že je potrebné urobiť z Británie exemplárny príklad. “Už sme za tým. Nemyslím si, že by iná krajina túžila po takom chaose, aký sme videli v Británii počas uplynulých troch rokov.”

S Fratzscherom nesúhlasia mnohí experti a ekonómovia. Štúdia nadácie Bertelsmann Stiftung tvrdí, že brexit bez dohody by spôsobil veľké straty. “Stále je lepšie pre všetky strany vyhnúť sa tvrdému brexitu,” uviedol autor štúdie Dominic Ponattu pre DPA. “Určite by sa oplatilo, nechať si viac času na dosiahnutie dohody.”

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj