New York 26. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Geert Vanden Wijngaert)
 
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg si želá konštruktívnejšie vzťahy s Moskvou aj v čase, keď aliancia prijíma opatrenia, ktorými reaguje na rastúcu vojenskú priebojnosť Moskvy. Šéf NATO to povedal v utorok v rozhovore pre tlačovú agentúru The Associated Press.

Na snímke generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg

Stoltenberg krátko pred stretnutím s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom popri hlavnom rokovaní 73. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku taktiež vyjadril znepokojenie nad vojenskými zásahmi Ruska na Ukrajine a v Gruzínsku, ruskou podporou sýrskeho prezidenta Bašára Asada a budovaním ruských námorných zložiek vo východnej časti Stredozemného mora.
Ako upozornila AP, stretnutia tohto druhu sú zriedkavými od ochladenia vzťahov NATO-Rusko v dôsledku vypuknutia krízy na východnej Ukrajine v roku 2014.
“Keď máme vážne nezhody, keď vidíme zvýšené napätie, keď vidíme viac vojenskej prítomnosti v blízkosti našich hraníc, je ešte o to dôležitejšie viesť dialóg,” uviedol Stoltenberg v rozhovore.
Stoltenberg povedal, že NATO sa chce vyhnúť návratu do čias studenej vojny. Dodal však, že aliancia k svojim členom na východe po prvýkrát nasadí bojové zložky, posilní svoju prítomnosť vo východnej časti Stredozemného mora a čoskoro podnikne veľké vojenské manévre v Nórskom mori – Trident Juncture – zahŕňajúce vzdušné, letecké i námorné sily.
Stretnutie s Lavrovom napokon podľa šéfa NATO žiadny konkrétny pokrok vo vzájomných vzťahoch neprinieslo.
Minister Lavrov sa k záverom z rokovania vyjadriť odmietol. Ruské ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo vyhlásenie, podľa ktorého so Stoltenbergom prediskutovali “súčasnú situáciu politického dialógu a ďalšie vyhliadky vzťahov Rusko-NATO”.
 
Príspevok Šéf NATO Stoltenberg sa v New Yorku stretol s Lavrovom, trval na dialógu zobrazený najskôr Hlavné správy.