New York 26. decembra 2019 (HSP/Romanbednar.com/Foto:SITA/AP-Matt Dunham)

Vzťahy na najvyššej úrovni medzi Moskvou a NATO sú od roku 2014 na bode mrazu. Je to teraz preto veľmi prekvapujúca zmena postoja NATO voči Moskve, veď práve Jens Stoltenberg, generálny tajomník NATO, bol tvrdým a zarytým odporcom ruskej politiky prezidenta Putina a neprestajne ho označoval za nebezpečnú hrozbu pre Západ a za nevyspytateľného muža, ktorý je schopný všetkého (zlého)

Na snímke Jens Stoltenberg

Signál, ktorý teraz vyslal Stoltenberg smerom do Moskvy, prišiel krátko po tom, ako ho k tomu verejne vyzval Donald Trump. Stoltenberg odrazu vyhlásil, že je ochotný sa osobne stretnúť s Vladimírom Putinom. Povedal to pre Deutsche Presseagentur v Bruseli.

Možno to vnímať aj ako príkaz a či rozkaz Trumpa vyjadrený diplomatickou rečou. Americký prezident povedal pred novinármi, že si nemyslí, že by existovalo niečo, čo by hovorilo proti tomu, aby Stoltenberg začal s ruským prezidentom hovoriť.

Trump tiež dôrazne prízvukoval, že z jeho pohľadu je možné mať s Ruskom veľmi dobré vzťahy a dodal, že NATO by malo s Moskvou pravidelne hovoriť.

Takéto vyjadrenia si prezident USA ešte pred rokom a či dvoma nemohol dovoliť, aj keď by sa bol najradšej hneď po svojom víťazstve vo voľbách v roku 2016 stretol s Vladimírom Putinom, ktorého už dávno ako štátnika i ako osobnosť obdivoval.

Už počas volebného boja dal viackrát najavo, že ak sa stane prezidentom, tak urobí všetko preto, aby sa veľmi zlé vzťahy USA a Ruska nielen zlepšili, ale aby boli vyslovene priateľské.

To všetko potom ale prekazili Demokrati, ktorí robili všetko pre to, aby ho ako prezidenta znemožnili a nezmyselne ho obviňovali z toho, že sa nezákonne spojil s Putinom a že mu len ten pomohol poraziť vo voľbách kandidátku Demokratov, Hillary Clintonovú.

Preto v prvých rokoch musel Trump vynaložiť nesmierne veľa úsilia a času na dokazovanie svojej neviny.

Nemohol si dovoliť žiadne priateľské kontakty k prezidentovi Putinovi a musel sa dávať voči Moskve len tvrdo a nekompromisne. Zdá sa však, že tieto časy už pomaly pominú, ak prezident Trump ostane aj v budúcnosti prezidentom USA.

Roman Bednár

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj