Budapešť 19. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Európska únia potrebuje byť silnejšou – a k tomu potrebuje silné národné štáty, vyhlásil dnes v Budapešti lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkévičs, ktorý sa stretol so šéfom maďarskej diplomacie Péterom Szijjártóom

Podľa agentúry MTI Rinkévičs povedal, že členské krajiny potrebujú bezpečnosť, hospodársky rast a prehĺbenie spolupráce v rámci únie.

Minister zahraničných vecí Lotyšska Edgars Rinkévičs

Minister zahraničných vecí Lotyšska Edgars Rinkévičs

Szijjártó podotkol, že Maďarsko a Lotyšsko sú spojencami, ktorí sa zhodujú v mnohých dôležitých otázkach budúcnosti EÚ. “Chceme Európsku úniu, ktorá je založená na silných členských štátoch, odmietame federálnu Európu a zhodujeme sa v tom, že treba zachovať spoločnú politiku Únie, pričom inštitúcie EÚ musia zostať v dohodnutých rámcoch,” dodal maďarský minister.

Ministri sa zhodli aj v nutnosti ochrany vonkajších hraníc a v zachovaní schengenského priestoru. “Najdôležitejšou úlohou našich krajín je ochrana našich občanov – a na to v niektorých prípadoch musíme stavať hraničné zábrany,” konštatoval Szijjártó v súvislosti s otázkou migrácie.

Pobaltské krajiny a štáty Vyšehradskej štvorky by mali podľa šéfov diplomacie Maďarska a Lotyšska hlbšie spolupracovať, pretože čoskoro sa začne príprava na rozpočtové obdobie EÚ po roku 2020, pričom novou výzvou je aj brexit.

Ministri hovorili tiež o vojenskej spolupráci a pripomenuli vlaňajšiu účasť maďarských leteckých síl na ochrane vzdušného priestoru Pobaltia.