Washington 23. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manuel Balce Ceneta)
 
Riaditeľ Bieleho domu pre rozpočet a úradujúci personálny šéf kancelárie amerického prezidenta Mick Mulvaney v nedeľu pripustil, že tzv. čiastočný shutdown, teda pozastavenie financovania federálnych inštitúcií, by mohol trvať až do 3. januára. V tomto termíne je naplánované zasadnutie nového Kongresu a demokrati prevezmú Snemovňu reprezentantov. Informovala o tom agentúra Reuters

Na snímke Mick Mulvaney

“Je veľmi pravdepodobné, že shutdown bude trvať aj po dvadsiatom ôsmom (decembri) až do nového Kongresu,” povedal Mulvaney pre Fox News.
“Nepredpokladám, že by tu v nasledujúcich dňoch došlo k rýchlemu posunu vecí” v dôsledku vianočných sviatkov, dodal Mulvaney, ktorého okrem jeho doterajšej funkcie rozpočtového riaditeľa Bieleho domu pred desiatimi dňami vymenovali aj za úradujúceho šéfa kancelárie Bieleho domu.
Viaceré dôležité federálne úrady v Spojených štátoch prerušili v noci na sobotu svoju činnosť po tom, ako stroskotali rokovania straníckych lídrov v Kongrese a zástupcov Bieleho domu ohľadne požiadavky prezidenta Donalda Trumpa na financovanie výstavby múru na hranici s Mexikom.
Obe komory Kongresu v piatok večer prerušili svoje schôdze bez toho, aby dospeli ku kompromisu umožňujúcemu schválenie zákona o federálnych výdavkoch, pokrývajúceho obdobie do 8. februára 2019.
Trump odmieta podpísať zákon, ktorý na hraničný múr neposkytuje požadovaných zhruba päť miliárd dolárov. Demokrati však majú v Senáte dostatok hlasov na to, aby financovanie múru zablokovali.
Kongres mal počas víkendu pokračovať v hľadaní kompromisného riešenia. Všetky rokovania sa však skončili bez výsledku.
Americké federálne inštitúcie vrátane deviatich ministerstiev prídu od soboty o zhruba 25 percent finančných zdrojov. Odhaduje sa, že reštrikcie pred Vianocami postihnú viac ako 800.000 federálnych zamestnancov, ktorí budú musieť nastúpiť na nútenú dovolenku alebo pracovať bezplatne.
 
Príspevok Šéf kancelárie Bieleho domu: Čiastočný shutdown môže trvať až do januára zobrazený najskôr Hlavné správy.