Teherán 6. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Rozhodnutie Spojených štátov zvolať mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady (BR) OSN o protestoch v Iráne je ďalšou hrubou zahraničnopolitickou chybou administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa, domnieva sa iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf.
Na snímke minister zahraničných vecí Iránskej islamskej republiky Mohammad Džavád Zarífa

Šéf iránskej diplomacie v piatok večer na Twitteri napísal, že Bezpečnostná rada “odmietla očividný pokus Spojených štátov zneužiť jej mandát”.
Väčšina BR OSN zdôraznila, že je potrebné plne implementovať jadrovú dohodu a nevmiešavať sa do záležitostí iných krajín, tweetoval Zaríf. “Ďalšia hrubá chyba zahraničnej politiky Trumpovej administratívy,” konštatoval iránsky diplomat.
Spojené štáty zvolali v piatok zasadnutie BR OSN po tom, ako vyjadrili morálnu podporu protivládnym protestujúcim v Iráne počas týždňa demonštrácií a protidemonštrácií v islamskej republike.
Trump a členovia jeho vlády vyzdvihli iránskych protivládnych demonštrantov ako ľudí, ktorí sa postavili represívnemu a skazenému režimu, snažiacemu sa ich umlčať.
Rusko a Irán však v pléne Bezpečnostnej rady ostro kritizovali, že Washington zaťahuje najmocnejší orgán OSN do vnútroštátnej záležitosti. A aj zástupcovia viacerých ďalších krajín v BR OSN – od Číny až po “nováčika” Rovníkovú Guineu – vyjadrili pochybnosti, či je táto rada správnym fórom pre túto otázku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.